۱۷ اسفند ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فیلم کوتاهی از تقابل دو یوزپلنگ و یک شتر که توسط دوربین های تله ای متعلق به انجمن یوزپلنگ ایرانی، مستقر در پناهگاه حیات وحش میاندشت تهیه شده است، برگزیده بهترین فیلم در مسابقه فیلم دوربین های تله ای موسسه World Land Trust کشور انگلستان شد.

مسابقه موسسه World Land Trust در دو بخش عکس و فیلم های تهیه شده توسط دوربین های تله ای برگزار گردید.


یکی از داوران مسابقه در مورد این فیلم می نویسد: «در این بخش از مسابقه هیچ گونه بحثی وجود نداشت، ما همگی در اولین مشاهده هم رای بودیم. داستان کوتاه باشکوهی که تنها و تنها با یک شتر آغاز می شود.»

در بخش عکس این مسابقه تصویر ثبت شده توسط دوربین های تله ای از یک جگوار در کشور پاراگوئه جایزه بهترین عکس را از آن خود کرده است.
.
تصویر برگزیده مسابقه دوربین های تله ای موسسه World Land Trust مربوط به یک جگوار در کشور پاراگوئههمین طور در بخش رفتار غیر معمول حیات وحش تصویری از یک پلنگ در بوتسوانا که یک بطری پلاستیکی را به دندان گرفته و با خود حمل می کند، بعنوان عکس برتر انتخاب شده است.
موسسه World Land Trust در جهت حفاظت از حیات وحش جهان به خرید زمین هایی می پردازد که توسط انسان ها تخریب و باعث تکه تکه شدن زیستگاه ها شده اند.

تصویر برگزیده مسابقه World Land Trust در بخش رفتار غیر معمول حیات وحش مربوط به یک پلنگ در بوتسوانا


در بخش فیلم این مسابقه نیز فیلم کوتاهی از تقابل دو یوزپلنگ و یک شتر در منطقه میاندشت در کشور ایران، جایزه اصلی را از آن خود کرد.
این فیلم کوتاه دو یوزپلنگ آسیایی را به تصویر می کشد که بر سر آبشخوری در میاندشت به یک شتر بالغ نزدیک شده و با شتر به تقابل می پردازند.
در این فیلم یکی از یوزها به پشت شتر رفته و دیگری در مقابل شتر می ایستد اما هیچیک جرات نزدیک شدن به شتر را نداشته و مشخص است که شتر نیز هراسی از یوزها ندارد.

پرورش شتر یکی از پیشه های اصلی بومیان در حاشیه میاندشت بوده و شترهای آنها اغلب درون پناهگاه به چرا مشغول هستند.

حمله یوزپلنگ ها به بچه شتر در میاندشت سابقه داشته و چندین بار اتفاق افتاده است اما یوزها حتی بصورت گروهی توان مقابله با شترهای بالغ را ندارند.


منبع:
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانلینک فیلم:فیلم تقابل دو یوزپلنگ و یک شتر در میاندشت برنده جایزه WLT | دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایراندیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران