ماجرای حذف حیوانات از سیرک ها حالا به شیراز رسیده است. پس از حذف حیوانات از سیرکی در اصفهان، مدیر باغ وحش و سیرک شیراز می گوید برنامه ریزی کرده که حیوانات را از این سیرک حذف کند.

به گزارش زیست آنلاین؛ سیرک و باغ وحش شیراز، دو مجموعه ای هستند که سال گذشته، شرایط بد نگهداری از حیوانات در آنها اعتراضات شدید دوستداران حیوانات را به دنبال داشت. تصاویر روی هم انباشته شدن 30 شیر در قفسی کوچک در گرمای قشم، فیلم خورده شدن دو الاغ زنده توسط شیرهای سیرک و کروکودیلهایی که در قفسی به اندازه جثه خودشان با بدنی خشک، زیر آفتاب سوزان قشم در انتظار توافق سیرکداران با مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست بودند در سایت ها دست به دست شد و با انتشار تصاویری از شرایط دلخراش نگهداری حیوانات در باغ وحش شیراز مخالفت ها از این مجموعه بالا گرفت. همزمان اخباری هم از ابتلای شیرهای باغ وحش به سرطان خون ویروسی منتشر شد تا سیرک و باغ وحش شیراز به عنوان یکی از بدترین مکان های نگهداری حیوانات در ایران شناخته شوند.

اما ماجرای حذف حیوانات از سیرک ها حالا به شیراز رسیده است. پس از حذف حیوانات از سیرکی در اصفهان، مدیر باغ وحش و سیرک شیراز می گوید برنامه ریزی کرده که حیوانات را از این سیرک حذف کند.

حسین علی قهرمانی، دراین باره به خبرآنلاین گفت: طبق دستور سازمان حفاظت محیط زیست، هفته گذشته در یک تعهد کتبی به آن سازمان متعهد شدیم، طی دو سال آینده مطابق با برنامه ای زمانبندی شده، حیوانات سیرک را تدریجا از چرخه نمایش خارج و به به باغ وحش منتقل کنیم. درواقع در سال 1396 در نمایشهای سیرک از حیوانات استفاده نمی کنیم.

به گفته او برنامه زمان بندی شده ای دراین باره وجود دارد: در اولین مرحله در برنامه جدید سیرک که تا 3 روز دیگر افتتاح میشود، 20 شیر، 3 خرس، 2 میمون رزوس، 1 بز و 10 مار را نمایشها حذف کرده ایم. به این ترتیب از این پس در نمایشها تنها از 9 شیر، 2 خرس، 2 میمون و 2 مار استفاده خواهد شد.

قهرمانی گفت: طی این دو سال مطابق با برنامه زمانبندی شده ای که به سازمان ارائه دادیم، حیوانات سیرک را تدریجا از نمایشها حذف و به باغ وحش شیراز منتقل خواهیم کرد و همچنین شرایط نگهداری از حیوانات موجود در سیرک، مطابق با دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان از طرف کارشناسان سازمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.باغ وحش شیراز بازسازی می شود
باغ وحش شیراز، اوضاع خوبی ندارد. هر از گاهی خبرهای ناگواری از شیوه نگهداری و برخورد با حیوانات منتشر می شود. در این باغ وحش ۱۸ هکتاری، تعداد زیادی حیوان زندگی می کنند. به عنوان مثال ۹۰ شیر.

اما قهرمانی خبر از بازسازی این باغ وحش می دهد: تلاش می کنیم شرایط نگهداری از حیوانات به شرایط زیست محیطی آنها در طبیعت و زیستگاه های اصلیشان تا حد ممکن شباهت داشته باشد. طبق ضوابطی که جدیدا سازمان به ما اعلام کرده برای نگهداری هریک از گونه های جانوری، متراژی معین تعریف شده. بعنوان مثال باید به هر قلاده شیر 1500 متر مربع و به هر میمون رزوس، 12 متر مربع فضا تعلق گیرد. در طراحی قفسهای جدید تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا سلامت جسمی و روحی حیوانات تامین شود و باغ وحشی مکانیزه داشته باشیم.

او گفت: به هر حال، بازسازی باغ وحش شیراز را چند ماهیست آغاز کردیم و امیدواریم به زودی باغ وحشی مکانیزه لایق مردم شیراز را مدیریت کنیم. اما ایجاد مجموعه گردشکری نیازمند مجوز است و تغییر کاربری زمین از باغ به مجموعه گردشگری روندی است زمان بر. مشکلات بازسازی باغ وحش از یکی سو و هزینه تغذیه حیوانات و پرسنل باغ وحش از سوی دیگر دو مشکل بزرگ پیش روی ماست.

او درباره خبر ابتلای شیرهای باغ وحش به سرطان خون ویروسی گفت: این شایعه را اکیدا تکذیب می کنم. چرا که در استان البرز از تمامی حیوانات سیرک از قبیل شیرها خونگیری شد و سرم سازی کرج، نتیجه تمام این بیماریها را منفی اعلام کرد که مدارک آن هم موجود است. شیرهای ما کاملا سالم هستند.صادرات شیر و برنامه برای شکارگاه خصوصی


آنطور که مدیر باغ وحش شیراز می گوید، آنها به هندوستان شیر صادر می کنند. او می گوید: در حال حاضر از حدود 90 شیر در باغ وحش شیراز نگهداری می کنیم که از جذابیتهای باغ وحش به شمار می روند. از طرفی پرورش و صادرات گربه سانانی از قبیل شیر به هندوستان و پاکستان در ازای واردات ببر و پلنگ سیاه، کمک بزرگی به ایجاد جذابیت باغ وحش برای مردم است. پرورش و فروش حیواناتی مثل شیر و حتی حیوانات خانگی از قبیل سگ میتواند منبع درآمدی برای باغ وحش باشد. چه اشکالی دارد کسی که امکانات مالی و فضایی بزرگ و مشجر دارد چه در خارج و چه در داخل ایران، یک توله شیر بخرد و در باغش بزرگ کند؟

اما با این توجیه می شود شکارگاه خصوصی هم داشت؟ هرچند که گفته شده در شیراز قراراست یک شکارگاه خصوصی تاسیس شود.

قهرمانی دراین باره می گوید: حدود 100 هکتار از کوه های مشرف به باغ وحش را برای پرورش قوچ و میش از دولت برای توسعه حیات وحش، به صورت اعیانی خریداری کردیم. اما برای دریافت مجوز پرورش این حیوانات، سازمان حفاظت محیط زیست از ما خواسته که یک شکارگاه خصوصی احداث کنیم تا نیازهای شکارچیان مجاز تامین شود. سازمان از شکار قانونی حمایت می کند. اما هدف ما چیزی جز پرورش قوچ و میش نیست. ولی برای طی شدن مراحل اداری دریافت مجوز پرورش قوچ و میش با سازمان محیط زیست وارد تعامل شدیم.

او البته می گوید: پس از اخذ مجوز پرورش قوچ و میش در این زمینها، حتی در برابر میلیارها تومان، شکارگاهی احداث نخواهیم کرد.

قهرمانی با اشاره به مخارج سنگین بازسازی باغ وحش و انتقادات شدید گروههای مردم نهاد و سازمان محیط زیست از شرایط نگهداری حیوانات در این مجموعه گفت: در صورتیکه هریک از ارگانهای دولتی، خصوصی و یا NGOهای حامی حیوانات، مایل به نگهداری از حیوانات باغ وحش شیراز در شرایطی مناسبتر از مکان فعلیشان هستند و رسما متولی شدن کلیه حیوانات باغ وحش را بعهده می گیرند، برای واگذاری حیوانات اعلام آمادگی می کنیم.