۱۵ اسفند ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: محمدعلی الله قلی کارشناس حیات وحش: تنها چند روز به پایان موسم مهاجرت زمستانه انواع پرندگان مهاجر باقی مانده است اما صیادان فریدونکنار و سرخرود همین چند روز را نیز تحمل نمی کنند تا باقیمانده مهمانان مهاجری که بسیاری از آنان صید و کشته شده اند، تجدیدقوا نموده و به زیستگاه های جوجه آوری خود بازگردند.
دامگاه داران فریدونکنار و سرخرود طی چند روز آینده با دعوت از شکارچیان منطقه، اقدام به قرق شکنی دامگاه ها نموده و طی یک ساعت هزاران پرنده با شلیک های متعدد شکارچیان کشته شده و الباقی پرندگان نیز از دامگاه ها بیرون رانده می شوند تا زمین های کشاورزی برای کشت بهاره آماده شوند.


………………………………………… � �…

تصویر: نمایی از دامگاه سرخرود شرقی


با نزدیک شدن به پایان موسم مهاجرت پاییزه و زمستانه هزاران پرنده مهاجر از انواع گونه‌ها در منطقه فریدونکنار و سرخرود (طبق روش هرساله صیادان منطقه) در روز خاصی بین پانزدهم تا بیستم اسفندماه از ده‌ها شکارچی داخل و خارج از منطقه دعوت می‌شود تا به همراه سگ‌های شکاری‌شان در زمان مشخص و از پیش تعیین شده ای در داخل دامگاه‌های منطقه حضور یافته و به مجرد روشن شدن هوا به پرندگان تیراندازی کنند.
این زمان به احتمال فراوان برای دامگاه فریدونکنار روز دوشنبه ۹۳/۱۲/۱۸ خواهد بود که البته ممکن به یک روز قبل یا یک روز بعد از این تاریخ موکول شود.


به این ترتیب، صیادان دست در دست شکارچی‌ها بخش زیادی از پرندگانی را که از صید گروهی و دامهای هوایی در طول مدت زمستانگذرانی جان به در برده‌اند را شکار کرده و مابقی را از دامگاه‌ها و منطقه بیرون می کنند و سپس در روزهای بعد کشاورزان به مرور اقدام به آماده سازی شالیزارها که پیشتر به عنوان دامگاه مورد استفاده صیادی پرندگان بوده‌اند، خواهند کرد.
تصویر: انجام قرق شکنی / شکارچیان در حاشیه دامگاه ایستاده و پرندگان را با شلیک های متعدد قتل عام می کنند

این اتفاق در حالی به وقوع می‌پیوندد که تا قبل از این روز، اطراف و داخل دامگاه‌ها که شامل پنج دامگاه (سرخرود غربی، مرکزی و شرقی، دامگاه ازباران و دامگاه فریدونکنار) هستند برای جلب پرندگان به منظور صید و زنده گیری آنها کاملا امن و آرام حفاظت و نگهداری میشده است.
شب قبل از قرق شکنی در خارج و حتی داخل دامگاه ها تورهای هوائی بیشماری برپا میشود در صورتیکه که تا پیش از این شب، داخل دامگاه ها به منظور صید پرندگان با روش های دیگر امن و قرق بوده است و هرگز داخل دامگاه ها تور هوائی نسب نمی شده است و این برپائی تورهای هوائی در داخل دامگاه ها برای پرندگان تازگی دارد.


………………………………………… � �……
تصویر: نمایی از دامگاه ازباران

گرفتار شدن پرندگان در تور در تمام شب قبل از قرق شکنی اتفاق می افتد و به مجرد سپیدی صبح تیراندازی آغاز میشود. نمای بازی از یک جنگ نابرابر و غارتی تمام عیار! و این پایانی خواهد بود بر یک سال سیاه دیگر برای پرندگان مهاجر در فریدونکنار و سرخرود.
پرندگانی که از تور و شلیک شکارچیان در طول قرق شکنی جان سالم به در برده اند وادار به ترک دامگاه‌ها می‌شوند و چاره‌ای جز اقامت در دریا در طی این مدت باقی مانده تا شروع مهاجرت و بازگشت به زیستگاه های جوجه آوری نخواهند داشت، البته منوط بر اینکه دریا نیز متلاطم نباشد.نمونه ای از ده ها اردک سرسفید (پرنده حمایت شده بین المللی و شدیدا در معرض خطر انقراض) صید شده در فریدونکنار و سرخرود


در دریا هیچ منبع غذایی در اختیار پرندگان نیست و هزاران پرنده رانده شده از دامگاه ها، درست در هنگامی که بیش از هر زمانی نیاز به تغذیه و آماده‌سازی قبل از شروع مهاجرت به زیستگاه‌های جوجه‌آوری‌شان را دارند، باید روزها و ساعت‌ها را بدون غذا در انتظار شرایط جوی و باد مناسب جهت انجام مهاجرت در داخل دریا سپری کنند.

تنها دامگاه ازباران از این قرق‌شکنی مستثنا است و برخی پرندگان به مرور از دریا به این تنها مأوای باقی مانده مراجعت می‌کنند. پرندگان با توجه به جمعیت فراوانشان، در این دامگاه که تنها دامگاه امن باقی مانده است تجمع می‌کنند و در نتیجه این تجمع، صید نیز در این دامگاه افزایش چشمگیری خواهد داشت.
سرانجام در تاریخ پنجم فروردین ماه در دامگاه ازباران نیز مانند سایر دامگاه‌ها قرق‌شکنی انجام می‌شود.غواص گلو سیاه (پرنده ای بسیار نادر) صید شده در فریدونکنار / این پرنده به ندرت دیده میشود و حضور زنده آن در هر زیستگاهی میتواند یک جذابیت برای طبیعت گردی ملی و بین المللی محسوب شود


یکی از دلایل عدم موفقیت پروژه حفظ و احیای «درنای سیبری» در این منطقه نیز تیر خوردن نمونه‌های پرورش یافته در اسارت درنا که به جمعیت کوچک وحشی معرفی شده بودند، درست در همین زمان (زمان قرق شکنی) بوده است.
اکثر پرندگان تکثیر شده در اسارت و معرفی شده به طبیعت برخلاف پرندگان وحشی، در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند که این رفتار، موجب آسیب‌پذیری بیشتر این پرندگان در برابر شکارچیان و صیادان می‌شود. به همین دلیل معرفی هیچ‌یک از درناهای تکثیر شده در اسارت نیز با موفقیت انجام نشد و در نهایت اندک بازمانده جمعیت غربی درنا سیبری نیز از بین رفت و جمعیت غربی این پرنده بزرگ و باشکوه برای همیشه از طبیعت ایران و جهان حذف گردید.تنها بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری (امید) یک پرنده نر میباشد که امسال هفتمین مهاجرت خود را به فریدونکنار و سرخرود به تنهایی انجام داد / عکس مربوط به زمستان ۱۳۹۳


در سالی که گذشت علیرغم اجماع کم نظیر خبری و رسانه ای، ایجاد خواست عمومی، تشکیل کمپینی متشکل از ۵۰ NGO فعال محیط زیستی و کوهنوردی سراسر کشور و درخواست های مکرر برای توقف و ساماندهی نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار و سرخرود مازندران و حتی حضور مستقیم و تأکید وزیر محترم دادگستری برای مقابله با نسل کشی و شکار و صید غیرقانونی پرندگان، در کمال حیرت کمترین اقدام موثری در این ارتباط از جانب مسئولین محیط زیست استان مازندران صورت نپذیرفت و حتی یک مورد پرونده تخلف از فعالیت گسترده و علنی بازار و صید گونه های کمیاب و حمایت شده بین المللی و قاچاق حیات وحش منطقه و تسری نگران کننده این موضوع به سایر مناطق در مراجع قضایی مطرح نگردید.


همانطور که در تصویر مشخص است ده ها شکارچی هنگام قرق شکنی در تمام بخش های دامگاه به شکار پرندگان مشغولند


با این وجود هنوز هزاران پرنده مهاجر در دامگاه های منطقه حضور دارند که در صورت انجام قرق شکنی در این دامگاه ها طی ۴ روز آینده بدون شک هزاران پرنده تنها در طول یک یا چند ساعت قتل عام خواهند شد.

نگارنده و تیم همکار از مسئولان محیط زیست کشور بویژه اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران تقاضا دارد با توجه به وظیفه قانونی و اخلاقی خود، همین طور ممنوعیت تیراندازی در منطقه تیراندازی ممنوع سرخرود و فریدونکنار در حفظ باقی‌مانده پرندگان مهاجر منطقه کوشیده و از انجام قرق شکنی و شکار گروهی پرندگان در این بازه زمانی (شنبه تا سه شنبه هفته جاری) در هر سه منطقه سرخرود و فریدونکنار و ازباران با انجام تمهیدات مشخص ممانعت جدی به عمل آورند.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران