کرمانشاه - ایرنا - 40 قطعه کبک در دامان طبیعت شهرستان روانسر در استان کرمانشاه رهاسازی شد.


مدیرکل حفاظت از محیط زیست کرمانشاه شامگاه سه شنبه در آیین رهاسازی این کبک ها که به مناسبت روز جهانی حیات وحش با حضور جمعی از مسوولان و دوستداران محیط زیست استان در دامنه ارتفاعات شاهو برگزار شد، گفت: در سطح استان کرمانشاه 31 سازمان مردم نهاد برای حفاظت از محیط زیست فعالیت می کنند.

غلامحسین کاظمی ادامه داد: مشارکت مردم در حفظ حیات وحش و محیط زیست بسیار مهم است.

وی افزود: 161 هزار هکتار از مناطق استان کرمانشاه تحت حفاظت هستند که این میزان شش و نیم درصد منابع طبیعی استان را شامل می شود که امیدواریم با همکاری مردم و گسترش سازمان های مردم نهاد این رقم به 10 درصد استاندارد جهانی ارتقا یابد.

کاظمی همچنین از شناسایی حدود 293 گونه حیات وحش در استان کرمانشاه خبر داد.

از سال گذشته کار رهاسازی پرندگان و حیوانات در طبیعت از سوی مردم و دوستداران محیط زیست آغاز شده و برخی شکارچیان استان کرمانشاه نیز با برگزاری آیین هایی سلاح های شکاری خود را آتش زدند.

شهرستان روانسر با 47 هزار نفر جمعیت در 55 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده است.

به منظور فرهنگ سازی در حفظ و حراست از حیات وحش، 12 اسفند به نام روز جهانی حیات وحش نامگذاری شده است.

سازمان ملل متحد روز سوم مارس مصادف با 12 اسفند یعنی روز انعقاد معاهده منع تجارت گونه های در حال انقراض را به عنوان 'روز جهانی حیات وحش' نامگذاری کرده است.

این نامگذاری بر اساس پیشنهاد ارایه شده در شانزدهمین نشست متعاهدین کنوانسیون 'سایتیس'(کنوانسیون منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض) در سال 2013 به سازمان ملل متحد انجام شده است.


منبع:ایرنا