ایلام - ایرنا - رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: طبیعت این استان 306 گونه انواع وحوش شامل خزندگان، پرندگان، پستانداران، آبزیان، دوزیستان، مارها و لاک پشت ها را در خود جای داده است.


اکبر محمدزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: تاکنون 195 گونه پرنده، 38 نوع پستاندار، 18 خزنده و 24 نوع مار، 25 گونه ماهی، چهار نوع دو زیست و 2 گونه لاک پشت در طبیعت استان ایلام شناسایی و ثبت شده است.

وی با اعلام اینکه گونه های آهو، کاراکال، سیاه گوش، پلنگ، هوبره، دراج و انواع پرندگان شکاری از گونه های حمایت شده در این استان هستند، افزود: بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده بیشترین آمار وحوش متعلق به پستانداران است و کمترین نیز مربوط به سمور سنگی است.

محمدزاده یادآور شد: با توجه به شرایط اقلیمی استان ایلام که در ادامه سلسله کوهای زاگرس قرار گرفته است تنوع جغرافیایی موجب شکل گیری زیستگاه های مختلف و زیست انواع وحوش در این منطقه شده است.

وی مناطق حفاظت شده استان ایلام را دینارکوه، قلارنگ، کبیرکوه، مانشت، کولگ و آثار طبیعی ملی دهلران اعلام کرد و گفت: از نظر زیستی این مناطق اهمیت زیادی برای استان دارند.

رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست استان ایلام تاکید کرد: این اداره با بهره گیری از توان کارشناسی و نیروی اجرایی مبادرت به پایش، گشت، کنترل و شناسایی گونه های حمایت شده می کند و در صورت نیاز راهکارهای لازم در زمینه حمایت یا احیای گونه های مختلف زیستی را نیز اجرایی می کند.

در استان ایلام چهار منطقه حفاظت شده با وسعت 142 هزار هکتار، دو منطقه اثر طبیعی و ملی با یک هزار و 475 هکتار مساحت، دو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع با 368 هزار و 200 هکتار شامل مناطق چکر، بینا، بیجار و منطقه مرزی، تحت نظارت حفاظت محیط زیست قرار دارد.منبع:ایرنا