یاسوج - ایرنا- کارشناس اداره اجرایی حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وجود گله های کل و بز در پارک ملی دنا بیانگر حفاظت ملی از این زیستگاه غنی حیات وحش است.


مسعود عامری عصر دوشنبه در محل سایت گوزن زرد آب سپاه دنا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: جمعیت خیرکننده کل و بز در این زیستگاه ملی بیانگر نظارت مدیریت اجرایی و مساعی محیط بانان سخت کوشی است که با وجود محدودیت های زیاد مراقبت ویژه و موثری از پارک ملی دنا داشته اند.

پارک ملی دنا با بیش از دو هزار گونه گیاهی ، بیش از 150 گونه جانوری و پوشش غالب جنگل بلوط در سال 91 به تصویب رسیده و جزو محدود مناطق بین المللی ثبت شده در زیستکره است.

ناظر سازمان حفاظت محیط زیست بر طرح سرشماری وحوش دنا با بیان اینکه تنها در محدوده تنگه آب سپاه و دامنه بالادست آن از سوی یک گروه 295 راس کل و بز شمارش شد، افزود: این درحالی است که چند گروه دیگر در مناطق مختلف این پارک سرگرم شمارش گونه های کل و بز در این زیستگاه هستند.

عامری بیان کرد: با وجود پراکندگی پارک ملی دنا وجود جمعیت پرشمار کل و بز در سایه مراقبت های محیط بانان شجاع و دلسوز ممکن شده است و این افراد کم توقع بر افزایش حقوق و رفاه خود به لحاظ کار در شرایط سخت تاکید دارند.

وی از تماشای یک قلاده پلنگ در حال صید کل در این سفر خبرداد و افزود: دنا به لحاظ داشتن گونه های گیاهی و جانوری یکی از زیستگاههای غنی کشور محسوب می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از اجرای مرحله اول طرح سرشماری گونه های کل و بز در ضلع جنوبی دنا خبر داد و گفت: در روز دوم این طرح گونه های کل و بز ضلع شمالی دنا سرشماری خواهد شد.

عطاپور شیرزاد تصریح کرد: این طرح با نظارت کارشناسانی از محیط زیست استان فارس و سازمان مرکزی درحال اجراست که جمعیت پرشمار کل و بز در ضلع جنوبی دنا خوشحالی و تقدیر کارشناسان محیط زیست از محیط بانان این استان راه به دنبال داشت.

وی اظهارکرد: طول دنا 80 کیلومتر و وسعت آن حدود 93هزار هکتار است که ضلع شمالی بیشتر در حوزه استان اصفهان واقع شده است.

منبع:ایرنا