۹ اسفند ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت اطلاعاتی مبنی بر صید، خرید و فروش غیرمجاز پرندگان وحشی بصورت زنده توسط فردی متخلف در یکی از روستاهای شهرستان شفت در استان گیلان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق در این زمینه پرداختند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت در این باره گفت: پس از حصول اطمینان از فعالیت های مجرمانه فرد مظنون، طی هماهنگی با دادستان و اخذ حکم ورود به منزل، به همراه مامورین پاسگاه انتظامی ملاسرا وارد منزل مذکور شدیم.

محل نگهداری و خرید و فروش غیرقانونی پرندگان وحشی در منزل یک متخلف واقع در یکی از روستاهای شفت

علی فرهی تکرمی اظهار داشت: متهم به محض مشاهده مامورین منزل را ترک کرده و متواری شد اما مامورین به بازرسی و تفتیش خانه مشغول شدند.
حین بازرسی متوجه شدیم متهم بخشی از حیات خانه را بصورت یک آبگیر مصنوعی جهت نگهداری از پرندگان وحشی اختصاص داده است.………………………

تعدادی از پرندگان کشف شده از منزل قاچاقچی در شهرستان شفت گیلان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت گفت: از این خانه تعداد ۸۰ عدد انواع پرندگان وحشی زنده شامل پلیکان (۳ عدد)، فلامینگو، قو، اردک بلوطی، اردک تاجدار، اردک سرحنایی، فیلوش، اردک سرسبز، خوتکا، گیلار، اردک نوک پهن، خوتکا ابرو سفید و ۵ لاشه اردک وحشی از درون یخچال خانه کشف و ضبط گردید.
متاسفانه تعدادی از پرندگان کشف شده از گونه های حمایت شده و در معرض انقراض به شمار می روند.بازدید دادستان، **** شعبه اول دادگستری، فرماندار و معاون فرماندار شهرستان شفت از محل نگهداری پرندگان

فرهی افزود: پرندگان کشف شده به محوطه ای در پناهگاه حیات وحش سلکه منتقل شدند اما به دلیل اینکه متهم برای جلوگیری از پرواز و فرار پرندگان بال های آنها را قیچی کرده و برخی نیز زخمی شده بودند، این پرندگان فعلا قادر به پرواز نبوده و تا بهبودی کامل در این پناهگاه نگهداری می شوند.
علی فرهی تکرمی اظهار داشت: پس از این اتفاق، حاج آقا عیسی پور دادستان محترم شفت، آقای جوادی **** شعبه اول دادگستری شهرستان و همچنین دکتر محمودی فرماندار و آقای حیدری نژاد معاونت محترم فرمانداری شفت از پرندگان کشف شده و محل نگهداری آنها حضورا بازدید نموده و دادستان محترم دستور ویژه ای به پاسگاه انتظامی برای بازداشت متهم فراری صادر نمودند.

با دستور ویژه دادستان، متهم بلافاصله توسط عوامل انتظامی دستگیر شده و هم اکنون با نظر دادستان تا زمان رسیدگی به پرونده در بازداشت بسر می برد.منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران