۵ اسفند ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: ماده پلنگی که چهارشنبه گذشته در محور شیراز – خرامه احتمالا بر اثر برخورد با خودرو آسیب دیده بود، برای تکمیل مراحل درمان به تهران منتقل می شود.
بر اساس تصاویر رادیوگراف و سایر اقدامات تشخیصی انجام شده در دانشکده دامپزشکی شیراز، ضایعه خاصی مشاهده نشده است اما پلنگ از شرایط جسمی مناسبی برخوردار نیست.


دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در مورد آخرین وضعیت پلنگ گفت: تمام اقدامات لازم برای تشخیص و درمان ماده پلنگ جوان صورت پذیرفته است اما جهت تکمیل اقدامات درمانی طی روزهای آینده به تهران منتقل می شود تا سی تی اسکن سه بعدی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران انجام و ضایعات احتمالی طبق نظر اساتید بررسی شود.

دکتر فربد هومن اظهار داشت: در حال حاضر پلنگ آسیب دیده در شرایط و جایگاه مناسبی، تحت مراقبت قرار دارد اما اشتهای خوبی ندارد و کم غذا می خورد که این می تواند متعاقب وجود درد در ناحیه فک و زبان آسیب دیده باشد.

به این منظور برای تغذیه این پلنگ از جگر و گوشت تازه و چرخ شده استفاده می شود تا به دلیل نرم بودن گوشت، با احساس درد کمتری هنگام غذا خوردن روبرو شود.
چهارشنبه شب گذشته ماده پلنگ جوانی که در جاده شیراز به خرامه در حاشیه پارک ملی بمو احتمالا بر اثر برخورد با خودروهای عبوری دچار آسیب دیدگی شده بود، با تلاش و فداکاری محیط بانان، همیاران محیط زیست و دامپزشکان زنده گیری شده و تحت اقدامات درمانی قرار گرفت.
(لینک مرتبط)


منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران