۳۰ بهمن ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پلنگی که شب گذشته در جاده شیراز به خرامه در حاشیه پارک ملی بمو احتمالا بر اثر برخورد با خودروهای عبوری دچار آسیب دیدگی شده بود، با تلاش و فداکاری محیط بانان، همیاران محیط زیست و دامپزشکان زنده گیری شد و با هماهنگی های به موقع پس از انتقال به دامپزشکی شیراز تحت اقدامات درمانی قرار گرفت.
اوایل شب گذشته (چهارشنبه شب) حدود ساعت ۱۸ عصر یکی از شهروندان از طریق تماس تلفنی اطلاع می دهد که یک جانور وحشی در جاده شیراز به خرامه دچار آسیب دیدگی شده است.
بلافاصله اکیپی از محیط بانان پارک ملی بمو به همراه همیاران محیط زیست عازم محل مذکور شده و با یک پلنگ مجروح مواجه می شوند که حالت گیجی و عدم تعادل داشته است.


تصویر: پلنگ آسیب دیده در حاشیه جاده شیراز به خرامه / نور خودروهای عبوری در زمینه عکس مشخص است


نخستین مامورینی که ابتدا بالای سر حیوان آسیب دیده حاضر می شوند اسلحه بیهوشی در اختیار نداشته اند و پلنگ نیز کاملا هشیار بوده و حتی به آرامی حرکت می کرده، بنابراین محیط بانان مجبور بودند پلنگ را تا زمان رسیدن دامپزشک و اسلحه بیهوشی به مکانی امن منتقل کنند.
محیط بانان و همیاران محیط زیست با از خود گذشتگی پلنگ مجروح را بدون بیهوشی زنده گیری کرده و به پاسگاه محیط بانی سعدی در نزدیکی محل حادثه منتقل می کنند تا هماهنگی های لازم برای حضور دامپزشک صورت گیرد اما در این حین پلنگ به محیط بان عباس خسروی حمله کرده و وی را از ناحیه پا مجروح می کند.


محیط بان عباس خسروی که مورد حمله پلنگ قرار گرفت و جراحات ناشی از پنجه های پلنگ در بیمارستان بخیه شد


پلنگ زخمی پس از انتقال به پاسگاه محیط بانی نیز به یکی از همیاران محیط زیست به نام آقای قادری حمله کرده و وی را به شدت مجروح می کند به نحوی که پای این همیار محیط زیست از ۳ ناحیه دچار شکستگی می شود.
مجروحین حادثه به بیمارستانی در شیراز منتقل می شوند که محیط بان خسروی بصورت سرپایی درمان شده و جراحات پای وی توسط پزشکان بخیه می شود اما آقای قادری در سه نقطه از ناحیه پا دچار شکستگی شده است که امروز (پنجشنبه) یا روز شنبه تحت عمل جراحی قرار خواهد گرفت.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در این باره گفت: پس از اطلاع از آسیب دیدن یک پلنگ در جاده شیراز به خرامه بلافاصله طی هماهنگی صورت گرفته تمامی امکانات داخل و خارج اداره ازجمله کارشناسان، محیط بانان و دامپزشکی استان برای امدادرسانی به این گونه ارزشمند بسیج شدند.


حسینعلی ابراهیمی کارنامی اظهار داشت: بر اساس شواهد موجود و نظر کارشناسان به احتمال بسیار زیاد این پلنگ بر اثر برخورد با خودروهای عبوری آسیب دیده اما احتمالات دیگر در مورد آسیب دیدگی این حیوان ازجمله احتمال آسیب رساندن به پلنگ توسط افراد محلی به دلیل خروج جانور از پارک نیز توسط نیروهای یگان محیط زیست در دست بررسی است.
مدتی پس از انتقال پلنگ به مکانی امن در پاسگاه محیط بانی سعدی، دامپزشک و کارشناسان اداره کل نیز در محل حاضر شده و با ترزیق داروی بیهوشی پلنگ مجروح را بیهوش نموده و به دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز منتقل کردند.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: پلنگ آسیب دیده هم اکنون تحت مراقبت های دامپزشکی قرار دارد و ما نیز ازهمه ظرفیت های موجود برای حفظ سلامت و بازگشت مجدد این گونه به طبیعت استفاده خواهیم کرد. این پلنگ از لحاظ جنسیت ماده بوده و حدود ۳ الی ۴ سال سن دارد.

کارنامی گفت: با پیگیری های صورت گرفته آقای قادری را از بیمارستان دولتی به یک بیمارستان خصوصی در شیراز منتقل نمودیم تا هرچه زودتر تحت عمل جراحی قرار بگیرد.دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در تشریح ماجرا گفت: پس از اطلاع از موضوع بلافاصله عازم محل مربوطه شدیم و با توجه به بعد مسافت حدود دو ساعت بعد از اولین مشاهده پلنگ به محل پاسگاه محیط بانی رسیدیم.

دکتر فربد هومن اظهار داشت: پلنگ به دلیل استرس بالا و جراحاتی که داشت بسیار عصبانی بود و ۲ نفر را نیز شدیدا زخمی کرده بود.
پلنگ را از طریق پرتاب دارت حاوی داروی بیهوشی، بیهوش نمودیم و پس از معاینات اولیه مشخص شد ضربه به سر حیوان وارد شده است.


دکتر هومن گفت: با توجه به حساسیت موضوع و اورژانسی بودن به دلیل آسیب از ناحیه سر، طی هماهنگی صورت گرفته از طریق مدیرکل محیط زیست استان با ریاست دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز، پلنگ شبانه به درمانگاه دانشکده دامپزشکی شیراز منتقل شده و اساتید جراحی، داخلی و رادیولوژی دانشگاه بالای سر پلنگ حاضر شدند.


در دانشکده دامپزشکی عکسبرداری رادیولوژی از قسمت های مختلف بدن حیوان صورت گرفت که با نظر اساتید رادیولوژی، شکستگی در ناحیه دست، پا دنده ها و سایر اندام پلنگ مشاهده نشد. همچنین بر اساس نظر اساتید حیوان دچار خونریزی داخلی نبوده است.


دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: اما به دلیل ضربه ای که از سمت چپ به سر جانور وارد شده بود، فک پایین دچار آسیب دیدگی شده و زبان حیوان نیز در ناحیه حلق دچار پارگی شده بود.

در ادامه اقدامات درمانی، زبان پلنگ بخیه شده و فک حیوان نیز با پین گذاری فیکس شد. همچنین نمونه خون جهت آزمایش گرفته شد که جواب آن امروز (پنجشنبه) مشخص خواهد شد.دکتر هومن اظهار داشت: بررسی ها نشان میداد که معده پلنگ کاملا خالی بوده و حیوان کمی ضعیف بوده است و خروج حیوان از پارک و برخورد با خودرو نیز احتمالا برای دستیابی به غذا در حاشیه منطقه بوده است.


در حال حاضر کلیه اقدامات اورژانسی و درمانی بصورت کامل صورت گرفته و پلنگ موقتا به قفسی در پاسگاه محیط بانی پارک ملی بمومنتقل شده است و چند روزی تحت خواهد بود تا در مورد اقدامات بعدی تصمیم گیری شود


منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران