کارشناسان حیات وحش تاکید دارند که افزایش تنوع زیستی در طبیعت عامل حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری در برابر بیماری‌هاست.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا این کارشناسان می‌گویند: درجات مختلفی از تغییرات در تنوع زیستی می‌تواند پیامدهایی برای گونه‌ها و زیستگاه‌های آن‌ها در سراسر جهان داشته باشد.

یک بررسی جدید که جزئیات آن در نشریه دستاوردهای آکادمی ملی علوم آمریکا به چاپ رسید تایید‌ی بر مطالعات قبلی است که تاکید دارند تنوع بیشتر در جوامع و کلونی‌های اکولوژیکی، منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها در گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری می‌شود.

در مطالعه جدید کارشناسان حیات وحش به این نتیجه رسیدند که افزایش تنوع در گونه‌های دوزیستانِ بومی جنگل آتلانتیک در برزیل با کاهش خطر شیوع نوعی عفونت قارچی در این گونه جانوری مرتبط است و این در حالی است که هم‌اکنون این عفونت قارچی در حال نابود کردن جمعیت دوزیستان در نقاط مختلف جهان است.

به گزارش ایسنا به نقل از مونگابی، کارشناسان هشدار دادند عفونت حاصل از این قارچ آبزی با نام علمی «Batrachochytrium dendrobatidis» و با عنوان اختصاری «Bd» هم‌اکنون به سرعت در بین گروه‌های مختلف دوزیستان شایع شده و سرعت گسترش آن به حدی بالاست که در استرالیا، آفریقا، آمریکا، اروپا، نیوزیلند و اقیانوسیه یافته شده است.

متخصصان زیست محیطی هنوز نمی‌دانند عامل شیوع این قارچ چیست اما هرچه هست این عفونت به جان دوزیستان در سراسر دنیا حتی در ارتفاعات افتاده و این گونه جانوری را به مرز انقراض کشانده است.

کارشناسان در این مطالعه تاکید دارند: اگرچه به نظر می‌رسد عوامل مختلفی در شیوع این قارچ نقش دارند اما بنا بر مطالعات اخیر، حفظ تنوع زیستی می‌تواند سپری دفاعی در برابر این قبیل پدیده‌های مخرب زیست محیطی و محافظ گونه‌ها در برابر بیماری‌ها باشد.