تهران - ایرنا - مدیر کل دفتر زیستگاهها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تشکیل بانک اطلاعاتی آنلاین تالاب های کشور در دست تدوین و داده های به دست آمده از تحقیقات و بررسی ها در حال بارگذاری است.به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، فرهنگ قصریانی تاکید کرد: دسترسی به اطلاعات به روز با صحت علمی قابل قبول جهت اقدامات مدیریتی موثر ضرورتی مهم در راستای حفاظت از تالاب های کشور است.

وی افزود: مطالعات فنی مربوط به زیست بوم های تالابی با اعتبارات مصوب در تعدادی از تالاب ها انجام شده و در بسیاری دیگر از تالاب ها در حال انجام است.

*** مطالعات تعیین حقابه اکولوژیکی در تالابهای مهم کشور آغاز شده است

قصریانی با بیان اینکه موضوع تعیین حقابه اکولوژیکی تالاب های کشور از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: مطالعات تعیین حقابه در تالاب های مهم کشور آغاز شده است.

وی ادامه داد: به رغم مسائل اقتصادی – اجتماعی، روند تخصیص حقابه پایین دست سدها به ویژه تالاب ها از طریق دستگاه های مسوول در دست پیگیری است.

مدیر کل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حفاظت از زیست بوم های تالابی از وظایف و دغدغه های اصلی این سازمان است، گفت: به منظور جلوگیری از اثرات احتمالی برخی اقدامات احیایی در این عرصه ها، انجام طرح های مطالعاتی پیش از اجرا ضروری است؛ زیرا توسعه و تغییرات گسترده در دهه های اخیر منجر به تخریب اکوسیستم های طبیعی کشور شده است.

وی افزود: همچنین با توجه به تاخیر در بروز تغییرات در اکوسیستم ها، نتایج اقدامات اصلاحی به مرور زمان قابل مشاهده خواهد بود و این امر در خصوص تالاب ها که از نظر اکولوژیک روند توالی خود را طی می کند به مراتب سخت تر و پیچیده تر است.

*** زیست بوم های تالابی همواره مورد توجه ویژه مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست است

قصریانی با تاکید بر اینکه زیست بوم های تالابی همواره مورد توجه ویژه مسوولان مرتبط و به خصوص سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: هر ساله در روز 13 بهمن ماه مراسم روز جهانی تالاب ها برگزار می شود و شعارهای تالابی به عنوان چشم انداز، سیاست های سازمان و ملاک عمل اقدامات این سازمان در نحوه تعاملات بین بخشی و بین المللی در موضوعات مربوط به تالاب ها مد نظر قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: برنامه ها و طرح های در دست اقدام این سازمان برای حفاظت و احیای تالاب های کشور همواره با همفکری مسوولان، کارشناسان و دلسوزان این عرصه تهیه شده و دیدگاه ها و نقطه نظرات فنی و نوین در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها لحاظ شده است.

قصریانی ادامه داد: مباحث مربوط به تغییرات اقلیم و خشکسالی های اخیر یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر عرصه های طبیعی به خصوص زیست بوم های آبی است و از آنجا که خارج از کنترل منطقه ای است، لزوم سازگاری با این تغییرات در برنامه کار این سازمان قرار دارد.

وی افزود: بحث های مربوط به تالاب بین المللی هامون از طریق وزارت امور خارجه، وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست همواره یکی از محورهای مذاکرات جهت تعامل برای تامین حقابه محیط زیستی هامون، با دولت کشور افغانستان است.

*** تدوین برنامه مدیریت زیست بومی تالاب های کشور با مشارکت جوامع محلی

قصریانی با بیان اینکه تدوین برنامه های مدیریت مناطق تحت مدیریت سازمان از طریق طرح های توجیهی و تفصیلی مناطق صورت می گیرد، افزود: تدوین برنامه مدیریت زیست بومی تالاب های کشور با مشارکت تمام ذینفعان به خصوص جوامع محلی با همکاری طرح بین المللی حفاظت تالاب های ایران در تعدادی از تالابها صورت گرفته و در سایر تالاب های مهم کشور در دست انجام است.

تالاب ها محیط هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و آب است. تالاب ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آب دار باشند، برخی تالاب های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می دهند.

مشخصه اصلی تالاب ها ماندگاری نسبی آب در آنها است. آب تالاب ها ممکن است شور یا شیرین باشد.

کنوانسیون رامسر معاهده ای بین المللی است که در ۱۹۷۱ به منظور حفظ و نگهداری از تالاب ها امضا شده است، در این کنوانسیون فهرستی از تالاب های مهم جهان نیز تهیه شده که به ' فهرست رامسر' شهرت دارد.

ایران دارای بیش از هزار تالاب است که از این تعداد 84 تالاب جزو تالاب های با اهمیت بین المللی و از این مجموع، 24 تالاب در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.منبع:ایرنا