همدان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: عرصه های حفاظتی محیط زیست کشور از طریق نصب دوربین مداربسته هوشمندسازی می شوند و عزم سازمان برای حفاظت هوشمند مناطق جدی است.


به گزارش ایرنا، سرهنگ 'حمیدرضا خیلدار' روز سه شنبه در حاشیه نامگذاری پاسگاه محیط بانی روستای زناوله شهرستان ملایر به نام ****'عبدالله یاری' در جمع خبرنگاران افزود: سال آینده طرح حفاظت مناطق اجرایی خواهد شد و مناطق حفاظت شده محیط زیست به صورت پایلوت هوشمند می شوند.

وی اظهار داشت: حفاظت هوشمند مناطق از قبل در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست بود، اما به دلیل عدم تامین اعتبار این امر اجرایی نشد که در حال حاضر دستور رییس سازمان بر اجرای این طرح است و باید به سمت حفاظت نوین پیش برویم.

وی سلاح های شکاری را تهدید جدی برای محیط بانان دانست و افزود: پیگیر هستیم تا محدودیت های قانونی لازم را تصویب کنیم تا از این طریق بتوانیم محیط بانان را حمایت کنیم.

خیلدار ادامه داد: یکی از معضلات موجود این است که محیط بانان در مناطقی دور مشغول فعالیت هستند و شکارچیان متخلف به امید اینکه می توانند فرار کنند با محیط بانان درگیر می شوند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون، دولت موظف است تعداد سلاح شکاری را با تشخیص محیط زیست به تعداد قابل برداشت حیات وحش برساند اظهار کرد: در این رابطه پیشنهاد دادیم مجوزهای حمل و نگهداری سلاح های شکاری به مجوز نگهداری تبدیل شود و به عنوان لایحه در مجلس به تصویب برسد.

سرهنگ خیلدار در عین حال کمبود نیرو را یکی از دیگر مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: در حال حاضر در کل کشور 17 میلیون هکتار عرصه محیط زیست در حفاظت یگان است و 580 پاسگاه فعال محیط بانی داریم در حالی که برخی محیط بانی های ما یک یا دو نیرو بیشتر ندارند.

وی از هیات دولت و نمایندگان مجلس درخواست کرد: مجوز استخدام ساختار سازمانی یگان حفاظتی که بالغ بر 10 هزار نفر است را صادر کنند تا این سازمان هر سال بخشی از نیروی خود را جذب کند و بتوانیم در عرصه محیط زیست بیشتر فعال باشیم.

خیلدار یادآور شد: در حال حاضر دو هزارو 800 محیط بان در سطح کشور داریم که با وجود 17 میلیون هکتار عرصه محیط زیست و این تعداد نیرو، حفاظت آن امکان پذیر نیست.

وی همچنین از تصویب نظام آموزشی و دستورالعمل خدمتی محیط بانان خبر داد و اذعان داشت: شیفت خدمتی محیط بانان یک نقیصه بزرگ است که با هیچ قانون استخدامی کشور همخوانی ندارد به طوریکه محیط بانان هر ماه 18 شبانه روز خدمت و 12 شبانه روز استراحت دارند.

خیلدار گفت: در این راستا دستورالعمل خدمتی آنها همانند نیروهای مسلح یعنی در ماه 176 ساعت موظفی است که در حال نهایی شدن است و بر اساس آن، محیط بانان 20 شبانه روز استراحت و 10 روز خدمت می کنند و مازاد کار آنها هم پس از تامین اعتبارات، پرداخت خواهد شد.

وی در خصوص نظام آموزشی توام با درجات محیط بانان نیز بیان داشت: همانند نیروهای مسلح، آموزش های طولی را در پنج دوره برای محیط بانان در نظر گرفته ایم که هم اکنون، 800 نفر آموزش دیده اند و حدود 450 نفر باقی مانده اند که بعد از آموزش، پایان نامه دوره به آنها اعطا می شود که بر اساس آن درجات آنها نیز ارتقا پیدا می کند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست همچنین محیط بانی، محیط داری، افسر محیط داری و ارشد محیط داری را از درجات محیط بانان برشمرد و افزود: این درجات توسط معاون توسعه مدیریت سازمان ابلاغ شده و مهم دستورالعمل خدمتی است که اگر در ستاد کل نیروهای مسلح تصویب شود، ساعت کار و اعتبارات مورد نیاز در خصوص کمبود دریافتی به آنها را تامین می کنیم.

در دهمین روز از ایام دهه فجر، با حضور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور، معاون استاندار همدان و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی، پاسگاه محیط بانی روستای ازناوله ملایر در منطقه حفاظت شده لشگردر به نام ****'عبدالله یاری' نامگذاری شد.

**** عبدالله یاری دارای آخرین درجه محیط بانی یعنی ارشد محیط دار است که برای حفظ عرصه های محیط زیست کشور و جلوگیری از ورود شکارچیان متجاوز در منطقه لشگردر ملایر در مرداد ماه سال 91 به مقام والای شهادت نایل شد.

شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در جنوب شرقی استان و 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.


منبع:ایرنا