فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  21
لایک لایک:  18
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  مدیــر کـــل سایت

  تخصص
  ...
  محل سکونت
  رشت
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکو و ملنگو
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  11
  میانگین پست در روز
  1.62
  تعداد ارسال ها
  4,560

  5 طبقه بندی گونه های کاسکو

  غذای menu مخصوص کاسکو و طوطی


  طبقه بندی گونه های کاسـکو

  طوطـی خاکستری کامرون؛ گونه ای ساختگی توسط دلالان طوطی


  فورشا در کتاب " طوطی های جهان " ( گسترده ترین مرجع پذیرفته شده درباره طوطی ها ) یک منطقه پیوسته را نشان میدهد که از جنوب شرقی ساحل عاج شروع شده و کمی از بالا به سمت شرق قوس پیدا کرده و با عبور از کنیا و شرق تانزانیا یک بیضی در اطراف شمال، شرق و جنوب دریاچه ویکتوریا ایجاد میکند و با عبور از شمال آنگولا ، به غرب ساحل اقیانوس اطلس بازگشته است. بنابراین هیچ مانع طبیعی برای جدا کردن یا تقسیم کردن گونه اصلی از گونه های دیگر خاکستری آفریقایی وجود ندارد . اگر این درست است پس چرا ما در مورد های تفاوت ها، گونه ها ، نژاد ها و یا انواع طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو بحث های زیادی می شنویم؟

  از طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو فقط دو زیرگونه به رسمیت شناخته شده است:


  1. گونه اصلی
  طوطی خاکستری آفریقایی دم قرمز

  2. زیرگونه
  طوطی خاکستری آفریقایی تیمنه ( دم خرمایی یا دم شکلاتی)

  چیزی که ما در حال یافتن آن هستیم تفاوت های منطقه ای در جثه و رنگ ( وجود سایه های متفاوت از رنگ خاکستری ) در گونه اصلی است.

  برای درک بهتر به یکی از نیاز های زیست شناسی پایه برمیگردیم. حیات را میتوان به دو "دسته" تقسیم کرد: حیوانات و گیاهان. هر کدام از این ها به انواع و گونه های مختلف تقسیم میشوند . در دنیای حیوانات پستانداران، حشرات، پرندگان، ماهی ها و غیره را شناخته ایم. هر یک از این حیوانات نیز به انواع و گونه های بیشتری تقسیم میشوند . پرندگان نیز به انواع پرندگان بدون قدرت پرواز، پرندگان آوازخوان ، پرندگان شکاری ، طوطی ها و همچنین برخی دیگر تقسیم می شوند. طوطی ها نیز به سرده های شناخته شده ای دسته بندی شده اند.سرده ها، گروه هایی هستند که خصوصیات بسیار مشابه ای دارند. این سرده به انواع مختلفی تقسیم شده که گونه نامیده میشود.گونه ها گروه های هماهنگ کوچکتری هستند که اعضای آن در خصوصیات و ویژگی های کلی مشترک هستند و در صورتی که این تقسیم بندی کافی نباشد، این گونه ها را به دسته های کوچکتری به عنوان زیر گونه تقسیم میکنند.

  طوطی خاکستری آفریقایی متعلق به سرده "Psittacus" می باشد. سرده همیشه با حرف بزرگ شروع میشود، بنابراین با دیدن این کلمه می فهمید که با یک سرده روبرو هستید. گونه این طوطی erithacus است که به دنبال نام سرده آمده است و همیشه با حرف کوچک آغاز میشود، در نتیجه همه میدانند که این نام، گونه ای از سرده است. هنگامی که نام سرده ، با دو نام گونه ی تکراری به دنبال هم قرار میگیرند، به عنوان مثال Psittacus erithacus erithacus، بدان معناست که بیش از یک گونه در آن سرده وجود دارد. علاوه بر این میدانیم که اگر دو نام گونه ی تکراری در کنار سرده قرار بگیرد آن گونه ، گونه اصلی است ... . به عبارت دیگر، این گونه اولین گونه ی کشف شده می باشد. هنگامی که سرده و گونه یک بار در مقاله ای منتشر شود، ممکن است برای بار دوم به طور کامل نوشته نشده و فقط به حرف اول هر یک از آنها اشاره شود.

  برخی از دستورالعمل های تعریف شده برای یک زیرگونه ، تفاوت در استخوان بندی، اندازه، شکل و رنگ ، نیازهای بومی و جدایی فیزیکی، مانند زندگی در رشته کوه، دره ها، بیابان ها و یا سطح وسیعی از مناطق خالی از سکنه می باشد. متاسفانه، در هنگام تعریف یک زیرگونه، مناطق متوسط زیادی وجود دارند که ویژگی های تعریف شده در آن به وضوح دیده نمیشود که این امر بستگی زیادی به گروه دانشمندانی که در حال مطالعه هستند، دارد .

  در سرده Psittacus، تنها یک گونه وجود دارد ( erithacus ) که دارای دو زیرگونه و همچنین یک زیرگونه ی سوم سوال برانگیز است !


  • اولین زیرگونه طوطی خاکستری "کنگو" است : Psittacus erithacus erithacus (سرده، گونه ، گونه اصلی)
  • دومین زیرگونه طوطی خاکستری "تیمنه" است : Psittacus erithacus timneh (سرده، گونه ، زیرگونه)
  • سومین زیرگونه سوال برانگیز که هنوز به رسمیت شناخته نشده است . طوطی خاکستری "غنا" یا پرینسپس است : Psittacus erithacus princeps . بسیاری از پرورش دهندگان معتقدند که این یکی از انواع طوطی های Psittacus erithacus erithacus هستند و نباید به عنوان یک زیرگونه در نظر گرفته شود .(سرده ، گونه ، زیر گونه)


  تشریح تفاوت های منطقه ای طوطی های خاکستری آفریقایی

  در حال حاضر آیا جایی وجود دارد که همه زیرگونه های طوطی خاکستری "کنگو" را بر اساس جایی که به آنها تعلق دارند دسته بندی کنند ؟ ساده ترین جواب این است : " خیر ؛ جایی وجود ندارد !" این طوطی ها بر اساس مناطقی که در آن زندگی می کنند به سادگی انواعی از گونه های مشابه هستند.
  اگر شما به نقشه منطقه ای رسم شده بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط جوزف فورشا از کتاب "طوطی های جهان" مراجعه کنید ، منطقه روشن تر طیف وسیعی از محل زندگی طوطی های خاکستری آفریقایی (P.e.erithacus) را نشان میدهد که یک طیف پیوسته و بدون شکاف و موانع فیزیکی میباشد. علاوه بر این، دوایر در حال گسترش نشان میدهند که کوچکترین و تیره ترین طوطی های خاکستری آفریقایی، که حدودا 300 گرم وزن دارند و تقریبا به تیرگی طوطی خاکستری تیمنه هستند، را در کشورهای نزدیک به مرکز می توان یافت.  همانطور که در نقشه مشاهده میکنید با تشعشع این دوایر به خارج از محل زندگی خاکستری آفریقایی ، این طوطی ها بزرگتر میشوند. طوطی های یافت شده در کشورهای حاشیه ی خارجی این دوایر بزرگترین طوطی های خاکستری هستند که بیش از 600 گرم وزن دارند.

  من با مردمان ساکن شرق دریاچه ویکتوریا صحبت کردم . آنها ادعا میکنند طوطی های خاکستری جزایر این دریاچه در حدود 700 گرم وزن دارند .
  همانطور که این دایره به سمت شرق گسترش می یابد ، رنگ طوطی خاکستری آفریقایی نیز روشن تر خواهد شد و با حرکت این دوایر از مرکز به سمت جنوب، در همان رنگ خاکستری تیره ثابت باقی می ماند. بطور منطقی، طوطی خاکستری آفریقایی موجود در دوایر میانی به سمت شرق ، اندازه و رنگ متوسطی دارند ، در حالی که خاکستری های آفریقایی در قسمت جنوبیِ همان دوایر در همان اندازه، اما تیره تر از طوطی های خاکستری شمال دوایر هستند.

  اکنون با توجه به کشور هایی که زیستگاه طوطی خاکستری هستند به بررسی تفاوت های منطقه ای خواهیم پرداخت .  اگر از کشور غنا و توگو شروع کنید و به شعاع های خارج شده در تمام جهات برسید ، تغییرات تدریجی جثه و رنگ ( سایه هایی از رنگ خاکستری ) را بهتر درک خواهید کرد . طوطی های خاکستری آفریقایی یا کاسکو های بومی غنا و توگو تقریبا از نظر اندازه و رنگ همانند خاکستری تیمنه هستند یعنی در حدود 275-350 گرم وزن دارند و تیره رنگ یا خاکستری ذغالی هستند. با خارج شدن شعاع ها در جهات مختلف خاکستری آفریقایی بزرگتر می شود. با نزدیک شدن این شعاع ها به شرق سایه ی رنگ خاکستری روشن تر خواهد شد و با نزدیک شدن به جنوب ثابت باقی می ماند. در واقع، یک خاکستری آفریقایی بومی کنگو قدیمی (زئیر که در حال حاضر جمهوری دموکراتیک کنگو نامیده میشود ) بزرگ تر بوده (در حدود 500-600 گرم) و رنگ آن خاکستری بسیار روشن می باشد. خاکستری آفریقایی بومی آنگولا از نظر جثه، بزرگ و پرها به رنگ خاکستری تیره است. خاکستری آفریقایی بومی کامرون از نظر اندازه و رنگ در حد وسط قرار دارد، یعنی متوسط وزن آنها در حدود 400-450 گرم و رنگ پر، بین خاکستری روشن و تیره می باشد.

  هنگامی که مردم به طوطی خاکستری غنا، توگو، کامرون، کنگو و آنگولا اشاره می کنند، در حقیقت به منطقه یا کشور زیستگاه این طوطی ها اشاره میکنند . این نام ها "اسامی خیابانی" هستند و به انواع آنها اشاره دارد نه به یک زیر گونه .

  سردرگمی درباره زیستگاه واقعی طوطی های خاکستری

  اکثر مردم در ایالات متحده به اشتباه به طوطی های خاکستری کامرون ، طوطی خاکستری یا کاسکوی بزرگ نقره ای می گویند . در حالیکه این طوطی ها در واقع بومی کنگوِ قدیم هستند که برای مدتی به زئیر تغییر نام پیدا کرد و در حال حاضر جمهوری دموکراتیک کنگو نامیده میشود. در اصل کنگو طوطی های خاکستری خود را که بزرگتر و روشن تر هستند را صادر میکرد . در طی دورانی که کنگو صادرات طوطی های خود را متوقف کرد ، آفریقا طوطی هایی از غنا، توگو، کامرون و کشورهای دیگر صادر میکرد. که البته، در این زمان، واژه طوطی کنگو برچسبی دائمی و عمومی بود که برای هر طوطی دم قرمزی بکار میرفت.

  تله گذاران و شکارچیان در آفریقا، این پرندگان را در زئیر (کنگو قدیم ) به دام می اندازند و بطور قاچاقی آنها را به کامرون منتقل میکنند. سپس در کامرون، این طوطی ها به طور قانونی به خارج از آفریقا صادر میشوند (در واقع با این توصیفات باید گفت " بطور غیر قانونی" ). بنابراین پرندگانی که به ایالات متحده وارد میشوند طبق اسناد و مدارک اینگونه به نظر میرسد که بومی کامرون هستند در حالیکه در اصل بومی زئیر هستند (با وزن 475 گرم تا600 گرم به بالا) . علاوه بر این طوطی های بومی کامرون (با وزن 425 تا 500 گرم ) نیز همچنان به کشور وارد میشوند .

  اکثر دلالان خاکستری آفریقایی، به کاسکوها عنوان کنگو و یا به برخی از آنها که بزرگتر و روشن تر هستند عنوان کامرون داده اند ، در صورتی که اینچنین نیست. تمام خاکستری های آفریقایی (کاسکو ها ) از یک گونه هستند. آنها تصمیم گرفتند که برای طوطی های بزرگتر پول بیشتری دریافت کنند ، در نتیجه این طوطی ها را به عنوان طوطی خاکستری کامرون ( از طرفی آنها مجبور به اینکار شدند چراکه فروش طوطی های زئیر / کنگو غیر قانونی بود) و طوطی های کوچک و تیره تر را به عنوان رایج طوطی خاکستری کنگو به فروش می رسانند (منظور از طوطی های بزرگ و کوچک، تمامی طوطی دم قرمز هستند ). بنابراین طوطی خاکستری به اصطلاح کامرون (کاسکوهای بزرگتر و روشن تر)، در واقع طوطی هایی هستند که از زئیر گرفته شده و به طور قاچاقی از مرز رد شده و به کامرون منتقل شده اند و پس از ورود به کامرون در مدارک شان، نوشته شده است که کامرون کشور صادر کننده می باشد.

  اگر با این توضیحات سردرگم نشده اید پس این مورد را هم در نظر داشته باشید .... ما در حال حاضر طوطی های خاکستری کامرونی داریم که در اصل بومی کنگو هستند و طوطی های خاکستری کنگویی داریم که در اصل بومی کامرون هستند ... . ما حتی طوطی های خاکستری زئیری داریم که از توگو وارد شده اند، بنابراین، اینها فقط اسامی خیابانی یا عامیانه هستند . با این حال، بعد از تمامی این توضیحات باید بدانید که همه این طوطی های خاکستری نام برده شده، از یک گونه مشابه یعنی گونه اصلی Psittacus erithacus erithacus هستند.

  توجه: واردات طوطی های وحشی اسیر شده به ایالات متحده با تصویب قانون حفاظت از پرندگان وحشی در سال 1992 متوقف شد.

  *** به امید اینکه واردات این طوطی های زیبا به ایران هم متوقف بشه ***
  *** مقاله ی اختصاصی پارسی پت ***

  نویسنده:
  Jean Pattison(The African Queen)

  ترجمه : سپیده
  منبع :
  www .parsipet.ir
  پرسیدن سوال در پیام خصوصی ممنوع می باشد


 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  دانشجو
  محل سکونت
  اصفهان
  جنسیت کاربر
  زن
  نوع حیوان خانگی
  کاسکوی تمینه
  تاریخ عضویت
  Jun 2015
  شماره عضویت
  17934
  میانگین پست در روز
  0.13
  تعداد ارسال ها
  119
  با سلام متن شما بسیار زیبا وقابل تحسین بود قاچاق پرندگان امری بیرحمانه است که باید به شدت با ان مبارزه بشود.به امید روزی که پرندگان در اسارت به سر نبرند وانسان ها برای منافع شخصی خود دست به این عمل بیرحمانه نزنند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ