گرگان - ایرنا- رییس اداره محیط زیست بندرترکمن از دستگیری چهار شکارچی غیرمجاز انواع مرغابی، قو و فلامینگو در حوزه این شهرستان خبر داد و گفت: از این متخلفان 13 قطعه پرنده کشف شد.


'علی بیانی' روز یکشنبه به ایرنا اظهار داشت: در پی گشت مشترک مامورین حفاظت محیط زیست و پرسنل مرزبانی پاسگاه مرزی آشوراده در محل سواحل خلیج گرگان درحاشیه بندرترکمن این شکارچیان غیرمجاز در قالب دو گروه دستگیر و از آنها چهار قبضه سلاح شکاری و 41فشنگ کشف و ضبط شد.

به گفته وی از این متخلفان شکار، انواع پرندگان عادی و حمایت شده از قبیل قو، فلامینگو و مرغابی کشف شده است.

بیانی اضافه کرد: برای متخلفان دستگیر شده پرونده تشکیل و به محاکم قضایی ارجاع شدند وهمچنین مبلغ 28 میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از سوی آنان به حساب دولت واریز خواهد شد.

به گزارش ایرنا فلامینگو و قو از پرندگان در معرض خطر انقراض هستند و سواحل دریاها، تالاب ها و رودخانه های عریض از مهمترین زیستگاه های این گونه های ارزشمند محسوب می شود.

گلستان از جمله معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است، این استان به عنوان ایرانی کوچک از کوه، دریا، جنگل، دشت و بیابان به صورت یکجا برخوردار است و در زمان حاضر به گفته مسوولان محیط زیست 114 گونه پرنده مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی و بعضا زاد و ولد دارند.

از سوی دیگر برای متخلفان وشکارچیان غیرمجاز در پناهگاه های حیات وحش که از مناطق 'شکار مطلقا ممنوع' محسوب می شود، قانونگذار علاوه بر جریمه تا سه سال حبس نیز پیش بینی کرده است.

بندرترکمن با افزون بر 60 هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است و آشوراده به عنوان تنها جزیره ایرانی دریای خزر در حوزه این شهرستان واقع می باشد.منبع:ایرنا