۱۱ بهمن ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست شهرستان نیشابور طی یکماه گذشته ۸ عدد تله فلزی در نقاط مختلف منطقه حفاظت شده رئیسی کشف نمودند.
محمدمهدی نوربخش رئیس اداره محیط زیست نیشابور در این باره گفت: این تله ها که در کنار چشمه ها و آبشخورهای منطقه به منظور زنده گیری آهو تعبیه و در زیر خاک مخفی شده بود توسط محیط بانان شناسایی، غیرفعال و جمع آوری گردید.
…………….
.
تصویر: یکی از تله های فلزی شناسایی و غیرفعال شده در منطقه حفاظت شده رئیسی

تله گذاری در کنار چشمه ها، آبشخورها و صید حیوانات وحشی بوسیله تله های فلزی روش بیرحمانه ایست که در آن حیوان تشنه که برای نوشیدن آب به کنار چشمه آمده است در تله به دام افتاده و ساعت های طولانی را با درد ناشی از مجروح شدن پا در تله، تشنگی، گرما، آفتاب و استرس سپری می کند تا شکارچی متخلف از راه رسیده و جانور را از پای درآورد.
در بسیاری از موارد به دلیل تقلای زیاد برای رهایی، دست یا پای جانوری که درون تله گرفتار شده قطع شده و حیوان پس از مدتی تحمل درد و رنج به دلیل خونریزی و عفونت از بین می رود. همچنین ممکن است جانورانی غیر از جانور مورد نظر مانند شغال، گرگ، پلنگ و غیره در تله گرفتار شود که سرنوشت آنها نیز چیزی جز مرگ نخواهد بود.

تله گذاری در محیط های طبیعی بویژه در کنار چشمه ها اثرات نامطلوب بر امنیت زیستگاه و حیات وحش منطقه مربوطه دارد، بطوری که با به دام افتادن یک جانور، سایر وحوش با مشاهده چنین صحنه ای منطقه را ترک کرده و به جایی دیگر کوچ می کنند.


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران