قاچاقچیان هوبره در خواف به تحمل ۳٫۵ سال زندان، تبعید و جزای نقدی محکوم شدند

۷ بهمن ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک باند حرفه ای در زمینه زنده گیری و فروش هوبره که طی چند سال گذشته بصورت حرفه ای به صید هوبره و قاچاق آن به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می پرداخت، با تلاش نیروهای یگان محیط زیست خواف متلاشی شده و متهمین با صدور احکام کم سابقه ای از سوی دستگاه قضایی مواجه شدند.
رئیس اداره محیط زیست خواف در این باره گفت: به دنبال کسب اخبار متعدد مبنی بر زنده گیری و قاچاق هوبره توسط اعضای یک خانواده از اهالی روستای بنیاباد پایین در شهرستان خواف، محیط بانان این شهرستان بارها سعی نمودند متخلفان را حین ارتکاب به جرم در بیابان و یا همراه با مستندات بازداشت کنند اما اعضای این باند بسیار حرفه ای بوده و به دلیل فاصله کم محل زندگی تا زیستگاه هوبره و شناخت کامل از منطقه هر بار به نحوی از دست مامورین گریخته بودند.عباس طاهریان اظهار داشت: همزمان با آغاز فصل مهاجرت هوبره در سال جاری، نیروهای یگان محیط زیست خواف به جمع آوری اطلاعات و تحقیقات گسترده ای در زمینه فعالیت های مجرمانه این باند خانوادگی پرداختند و متوجه شدند اعضای این باند با دلالان و قاچاقچیان بین المللی هوبره ارتباط دارند.
محیط بانان خواف در ادامه تحقیقات خود دریافتند اعضای این باند تعدادی هوبره را زنده گیری نموده و محموله ای را برای خروج از کشور آماده کرده اند.
نیروهای یگان محیط زیست درست یک شب قبل از انتقال محموله طی هماهنگی با قاضی کشیک و دادستان شهرستان خواف، پس از دریافت نیابت قضایی و حکم ورود به منزل، شبانه راهی روستای مذکور شدند.
………………
……
تصویر: محیط بانان شرکت کننده در عملیات دستگیری باند خانوادگی قاچاق هوبره

عباس طاهریان گفت: محیط بانان که از محل اختفای هوبره ها در یک آغل گوسفند اطلاع داشتند یکی از مامورین را در مقابل درب آغل نگهبان گذاشته و مابقی مامورین به خانه متهمین مراجعه کردند.
دو نفر از متهمین هنگامیکه متوجه حضور مامورین در مقابل درب منزل خود شدند از روی دیوار پشت خانه بیرون پریده و سعی کردند با مراجعه به محل اختفای هوبره ها، پرنده ها را از آنجا منتقل کنند که با فرمان ایست محیط بانان روبرو شدند.
دو متهم زمانیکه با محیط بانانی که نگهبان آغل مربوطه بود مواجه شدند مسیر خود را تغییر داده و در تاریکی شب گریختند.
در این زمان سایر محیط بانان وارد منزل متهمین شده و در جریان بازرسی از منزل لاشه ۲ هوبره را که درون تنور خانه مخفی شده بود کشف و یک متهم را بازداشت نمودند. سپس مامورین به همراه متهم بازداشت شده به محل آغل مراجعه کرده و وارد آن شدند.

…………………………

….
تصویر تعدادی از هوبره های کشف شده از دورن آغل گوسفندان


رئیس اداره محیط زیست خواف در این باره گفت: در بازرسی از درون این آغل ۱۳ هوبره زنده کشف و ضبط گردیده و متهم به همراه پرنده های کشف شده به اداره محیط زیست منتقل شدند.
متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و جاری شدن آب در کف محل نگهداری هوبره ها و سرمای شدید هوا، علی رغم تلاش کارشناسان هر ۱۳ هوبره پس از مدت کوتاهی تلف شدند.
با توجه به کشف ۲ لاشه هوبره در محل تله گذاری، ۲ لاشه دورن تنور خانه و ۱۳ هوبره درون آغل گوسفندان، مجموعا ۱۷ هوبره از متخلفین کشف و ضبط گردید.
متهم پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور قاضی پرونده حکم جلب دو مجرم فراری نیز صادر و هر دو نفر آنها نیز شناسایی و بازداشت شدند.
در جریان رسیدگی به پرونده در شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی جزایی شهرستان خواف هر سه متهم به جرم زنده گیری گونه حمایت شده هوبره به تحمل ۳ سال حبس تعزیری (زندان غیرقابل خرید)، به جرم تخریب درختچه های تاغ برای ساخت رج و تله هوبره گیری به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و دو نفر از متهمین به دو سال اقامت اجباری (تبعید) به شهرستان های نیکشهر و سرباز در استان سیستان و بلوچستان محکوم شدند.
مجرمین پس از گذراندن دوران حبس در زندان ( ۳٫۵ سال) به مدت دو سال به تبعید و اقامت اجباری فرستاده خواهند شد.همچنین متهمین به پرداخت
مبلغ ۳۴۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز ۱۷ هوبره (۲۰ میلیون بابت هر هوبره) محکوم شدند.
منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران