چالش های مهم زیست محیطی ایران چیست
نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران، نحوه استفاده از منابع آب و انرژی را از چالش های مهم زیست محیطی کشورمان عنوان کرد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا، 'گری لوئیس' عصر سه شنبه در کنفرانس خبری به مناسبت روز جهانی تالاب ها در پناهگاه قلم گوده در حاشیه تالاب انزلی و با همراهی معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: مدیریت منابع آب و انرژی ، مدیریت بیابانها و مراتع و جلوگیری از گسترش بیابان ها به سمت مراتع و حفظ تنوع زیستی از مسائل مهمی هستند که باید به آن توجه کنیم.

وی متذکرشد: همانگونه که تخریب دریاچه ارومیه و تالاب انزلی سالها طول کشیده، احیاء و بهبود شرایط آنها نیز به زمان و برنامه ریزی مناسب نیاز دارد.

نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل در ایران، پیشنهادها، پی گیری و عملکرد رییس جمهوری، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و مدیران ارشد سازمان های ذیربط را در حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی را قابل تقدیر خواند.

لوئیس با اشاره به مشکلاتی که تخریب محیط زیست در مناطق اطراف تالاب هامون ، دریاچه ارومیه ، تالاب انزلی و دیگر نقاط کشور برای معیشت مردم ایجاد کرده، خاطرنشان کرد : حفاظت و احیاء محیط زیست تنها توسط دولت امکان پذیر نیست بلکه همراهی و همکاری جوامع محلی را می طلبد.

نماینده مقیم برنامه توسعه سازمان ملل در ایران با بیان اینکه با بخش های مختلف دولت برای یافتن راهکار حل مشکلات محیط زیستی همکاری می کنیم، تاکید کرد: همکاری رسانه ها در آموزش و همراهی مردم در حفاظت متضمن حفاظت پایدار از محیط زیست است.

لوئیس در خاتمه از توجه جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد به مباحث زیست محیطی ابراز خشنودی کرد و آن را نقطه عطفی در حفاظت از محیط زیست دانست.

تالاب انزلی در جنوب غربی دریای خزر در استان گیلان قرار دارد. این تالاب از زیستگاه های مهم آبزیان و پرندگان مهاجر به شمار می آید. در سال های اخیر، ورود آلاینده ها، پساب ها و پسماندها و افزایش رسوبات اکوسیستم تالاب انزلی را به مخاطره انداخته است.

نخستین کنوانسیون بین المللی حفاظت از تالاب ها که به کنوانسیون رامسر شهرت دارد، در سال 1971 میلادی در شهرستان رامسر پایه گذاری شد و اکنون بیش از 168کشور عضو این معاهده زیست محیطی هستند.از این رو دوم فوریه (13 بهمن ماه) به نام روز جهانی تالاب ها نامگذاری شده و همه ساله برنامه های متعددی در سراسر دنیا و از جمله ایران در این روز برگزار می شود.منبع:ایرنا