کارشناسان حیات وحش می‌گویند: لاک پشت‌های سبز دریایی احتمالا به دلیل بالا رفتن دمای آب اقیانوس‌ها، دیگر تمایلی به آفتاب گرفتن در سواحل ندارند.
به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا به گفته کارشناسان،‌ حمام گرفتن و استراحت کردن در سواحلی که شن‌های آن زیر نور آفتاب گرم شده به لاک پشت‌های دریایی کمک می‌کند دمای بدن خود را تنظیم کنند و در عین حال برای بهبود فعالیت سیستم ایمنی بدن و سیستم گوارشی آنها مفید است.

اکنون متخصصان دانشگاه دوک در آمریکا، کارشناسان سازمان ملی مطالعات اقیانوسی و اتمسفریک آمریکا (NOAA)، مسئولان مرکز علوم شیلات جزایر اقیانوسیه و همچنین متخصصان دانشگاه «یوانینا» در یونان در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که وقتی دمای آب اقیانوس‌ها بالا می‌رود تمایل این لاک پشت‌ها برای آفتاب گرفتن در سواحل کمتر می‌شود و برعکس با افت دمای آب، لاک پشت‌ها بیشتر به ساحل می‌آیند.

آنها می‌گویند اگر روند جهانی گرم شدن زمین ادامه یابد این رفتار تا سال 2102 میلادی در لاک پشت‌های دریایی تمام آب‌های جهان مشاهده خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه اخبار محیط زیست، کارشناسان نگران هستند که این تغییر رفتاری بر جمعیت لاک‌پشت‌های سبز در سراسر جهان تاثیر سوء داشته باشد. با این حال آنها معتقدند که برای درک بهتر تاثیر تغییرات جوی بر این گونه، انجام مطالعات بیشتر ضروری است.


منبع:ایسنا