خطر انقراض ۱۶گونه جانوری و گیاهی در کهگیلویه و بویراحمدمدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با تاکید براینکه عوامل انسانی و طبیعی بزرگترین عامل تهدید و تخریب منابع زیست محیطی است،از درحال خطر انقراض بودن ۱۲ گونه جانوری و چهار گونه گیاهی در این استان خبر داد.

به گزارش زیست آنلاین از ایرنا 'عطا پورشیرزاد' افزود: بر اساس اعلام سازمان بین المللی حفاظت از طبیعت و محیط زیست از مجموع 79 گونه جانوری در معرض خطر در ایران 12مورد مربوط به استان کهگیلویه وبویراحمد است.

وی مهمترین گونه های جانوری در معرض خطر در این استان را شامل گوزن زرد، کل و بز، کرکس مصری، فاخته خاوری، خرس قهوه ای، عقاب شاهی و عقاب طلایی اعلام کرد.

پورشیرزاد مهمترین گونه های گیاهی در معرض خطر نابودی را نیز شامل بن سرخ (لیزک) بیلهر، آویشن دنایی و تره کوهی ذکر کرد.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد افزود: زیستگاه اصلی گوزن زرد مربوط به استان خوزستان است ولی از لحاظ اهمیت زادآوری این گونه نادر ازچند سال قبل چند راس گوزن زرد به سایت آب سپاه دنا با هدف تکثیر این گونه انتقال یافت.

وی با بیان اینکه سایت آب سپاه نیز هم اکنون به دلیل کوهستانی بودن مکان مناسبی برای نگهداری از این تعداد گوزن زرد ایرانی نیست، افزود: در آینده ای نزدیک مکان مناسب و مسطحی برای این گونه های نادر جانوری فراهم خواهیم کرد.

وی تعداد گونه های جانوری در مناطق حفاظت شده دنا را شامل 25 گونه جانوری پستاندار، 25 گونه خزنده، 100 گونه پرنده و هشت نوع گونه ماهی بومی اعلام کرد.

پورشیرزاد کل و بز، خرس قهره ای، گراز و پلنگ ایرانی را از شاخص ترین گونه های جانوری پستاندار در مناطق حفاظت شده دنا دانست.

وی هما، عقاب طلایی، عقاب شاهی، و دارکوب سرسرخ را نیز از گونه های شاخص و نادر در حوزه پرندگان در مناطق حفاظت شده دنا اعلام کرد.

وی گرزمار و مار جعفری را نیز از مهمترین گونه های جانوری شاخص خزندگان در مناطق حفاظت شده دنا اعلام کرد.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: از مجموع یکهزار و 256 گونه مهره دار در سطح کشور حدود 300 گونه از این تعداد در این استان زیست می کنند.

وی با بیان اینکه بیش از دو هزار و 100گونه گیاهی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، افزود: حدود 425 گونه آن دارویی است.

پورشیزاد وسعت مناطق حفاظت شده در استان کهگیلویه و بویراحمد را 298 هزار و 676 هکتار اعلام کرد.

وی اظهار کرد: پارک ملی دنا با وسعت 93 هزار هکتار به عنوان دهمین ذخیره گاه زیست کره دنا و نخستین ذخیره گاه ایران در بعد از پیروزی انقلاب محسوب می شود.


منبع:ایرنا