پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، در خصوص انتشار خبری مبنی بر دعوت از شکارچیان خارجی برای شکار پلنگ ایرانی اظهار کرد: مستندی بر تایید این موضوع پیدا نشده و این خبر چیزی شبیه شایعه بوده است.معصومه ابتکار اظهار داشت: درست است که شکار غیرمجاز انجام می‌شود اما دعوت از شکارچیان خارجی برای شکار پلنگ ایرانی واقعیت ندارد و مدیرکل استان و بخش‌های نظارتی دیگر این موضوع را تایید نکرده‌اند.
به گزارش دیده بان، اخیرا خبری با این مضمون در رسانه ها منتشر شد که یک شکارچی اسپانیایی پس از پرداخت مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به ایران سفر کرده و طی چند روز اقامت در پارک ملی بمو یک پلنگ ایرانی را شکار کرده و پس از خروج از کشور عکس های خود را بر روی شبکه اجتماعی فیس بوک قرار داده است.


علی رغم انتشار گسترده این موضوع در رسانه ها از ابتدا هم مشخص بود که این خبر چندان موثق نبوده و بیشتر به یک شایعه نزدیک است تا واقعیت، چراکه هیچ مستنداتی از این ماجرا موجود نبود.
همچنین بطور یقین هرگز یک شکارچی اسپانیایی بخاطر حفظ امنیت خود حاضر نمیشود با پرداخت رشوه و بصورت غیرقانونی وارد یک پارک ملی در ایران شده و اقدام به شکار پلنگ نماید.
این گروه از شکارچیان در صورت تمایل به انجام شکار با پرداخت مبالغی به مراتب پایین تر می توانند در کشورهای دیگری ازجمله برخی کشورهای آفریقایی بصورت کاملا قانونی و تحت حفاظت مقام های رسمی آن کشور اقدام به شکار نمایند و اصولا ضرورتی ندارد بصورت مخفیانه وارد کوهستانی در ایران شده و ریسک درگیری با محیط بانان و تهدید جان یا سرقت اموال خود از سوی قاچاقچانی که وی را به ایران دعوت کرده اند را به جان بخرد.اما این شایعه را چه کسی و با چه هدفی مطرح نموده است؟

این موضوع را نخستین بار احمد نبوی مدیرکل بازرسی سازمان حفاظت محیط در نشست خبری رسمی در حضور رسانه ها مطرح نموده است.
نبوی چندی قبل نیز از دستگیری گروهی از شکارچیان داخلی با همکاری پلیس فتا خبر داد که اقدام به شکار غیرمجاز انواع گونه های جانوری ازجمله یوزپلنگ آسیایی و گوزن زرد نموده اند!


این در حالی است که هیچ مدرکی حتی یک عکس دال بر این موضوع بدست نیامد. ضمن اینکه گوزن زرد سالهاست در طبیعت کشور منقرض شده است و اصولا امکان اینکه کسی گوزن زرد را شکار کرده و با لاشه آن عکس یادگاری بگیرد وجود دارد.
این پایگاه خبری، بر اساس اصول خود که انتشار اخبار کاملا موثق و مستند و اطلاع رسانی شفاف به مخاطبین می باشد به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه محیط زیست به انتشار اخبار فوق نپرداخت.
علی رغم اینکه از ابتدا نیز مشخص بود که پرداخت مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و شکار پلنگ در پارک ملی بمو توسط شکارچی اسپانیایی و همچنین شکار همزمان یوزپلنگ آسیایی و گوزن زرد توسط یک باند شکار غیرمجاز بسیار دور از ذهن و واقعیت است اما نکته ای که هنوز مشخص نیست این است که احمد نبوی مدیرکل بازرسی سازمان چرا و با چه انگیزه ای به بیان این موضوعات پرداخته است؟!

منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران