پرندگان ماده حافظه بهتری دارندبررسی‌های جدید دانشمندان دانشگاه لوند سوئد نشان می‌دهد نوع ماده پرندگان «چرخ‌ریسک بزرگ» در مقایسه با گونه‌های نر دارای حافظه بهتری هستند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا، چرخ‌ریسک‌های بزرگ، گونه‌ای از خانواده چرخ‌ریسکان هستند که بومی آسیا و اروپا به شمار می‌آیند.

بررسی‌های پیشین نشان داده‌ بودند این پرندگان تمایل دارند از طریق دیدن و نه آزمون و خطا مهارت‌های جدید کسب کنند. با این حال، محققان سوئدی در بررسی جدیدشان نشان داده‌اند گونه‌های ماده این پرنده، دارای درک فضایی و توانایی‌های یادگیری بهتری نسبت به نرها هستند.

برخلاف گونه‌های دیگر، چرخ‌ریسک‌های بزرگ غذاهایشان را ذخیره نمی‌کنند بلکه فعالیت‌ ذخیره‌کردن غذایی پرندگان دیگر را مشاهده می‌کنند و سپس هر وقت که بتوانند به این ذخیره غذایی حمله می‌برند. آن‌ها همچنین از ابزاری مانند سوزن برای خارج‌کردن لارواها از حفره‌های درختان استفاده می‌کنند.

به منظور مقایسه تفاوت‌های هوشی بین این پرندگان نر و ماده، دانشمندان به هر دوی چرخ‌ریسک‌های بزرگ نر و ماده اجازه دادند فعالیت پیداکردن و ذخیره‌کردن غذا توسط گونه‌های دیگر چرخ‌ریسک را نظاره کنند. این محققان دریافتند نرها فقط 15 درصد موارد قادر بودند مخفی‌گاه‌های ذخیره‌ غذایی پرندگان دیگر را شناسایی کنند در حالی که ماده‌ها در 40 درصد موارد قادر بودند این کار را انجام دهند.

زیست‌شناسان بر این باورند چون در وعده‌های غذایی اشتراکی، چرخ‌ریسک‌های ماده نقش فرعی دارند و نرها غالب‌اند، احتمالا تکامل آن‌ها را وادار کرده برای تکمیل وعده غذایی‌شان با سرقت‌کردن مواد غذایی دیگران، حافظه بهتری داشته باشند.

چنین توانایی می‌تواند در مفهومی گسترده‌تر برای پرندگان ماده مفید باشد. ماده‌ها می‌توانند زمانی که پرنده نری در آن نزدیکی است، از غذایشان صرف‌نظر کنند و داشتن حافظه بهتر به آن‌ها کمک می‌کند بعدا و با دورشدن پرنده نر به مکان غذا برگردند و از آن تغذیه کنند.