۳ تبعه کشور قطر پس از شکار هوبره بوسیله باز شکاری در سیرجان بازداشت شدند

۲۹ دی ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز جمعه ۹۳/۱۰/۲۶ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان سیرجان در استان کرمان در جریان ورود گروهی از شیوخ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به این شهرستان به قصد شکار غیرمجاز هوبره قرار گرفتند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیرجان در این باره گفت: مشغول جمع آوری اطلاعات در این زمینه بودیم که متوجه شدیم ساعت ۶ صبح روز (شنبه ۹۳/۱۰/۲۷) اتباع عرب به همراه رابطین ایرانی و یک بلد محلی وارد منطقه علی آباد قیج شده اند.
محمدهادی محسن زاده اظهار داشت: اکیپی از محیط بانان برای بازداشت متخلفین عازم منطقه شدند اما آنها به محض مشاهده مامورین بوسیله یک خودروی رونیز متواری شدند.
نیروهای یگان محیط زیست به تعقیب خودروی متخلفین پرداخته و پس از تعقیب و گریز طولانی موفق شدند خودروی مذکور را متوقف کنند.عکس بدست آمده از تلفن همراه متهمین مربوط به لحظاتی قبل از دستگیری پس از شکار یک هوبره توسط باز شکاری

نفر سمت راست: یکی از اتباع کشور قطر به همراه باز شکاری / نفر سمت چپ رابط ایرانی به همراه هوبره شکار شده


محسن زاده گفت: در جریان بازرسی از این خودرو لاشه یک هوبره و دو عدد کبوتر زنده کشف و در این رابطه سه تبعه کشور قطر و دو نفر از اهالی بوشهر بعنوان رابط ایرانی بازداشت شدند اما یک نفر بلد محلی با شناختی که از منطقه داشته به همراه پرنده شکاری گریخته بود.
کبوترهای زنده جایزه باز شکاری بوده و پس از هربار شکار موفق هوبره، یک کبوتر زنده بعنوان جایزه به پرنده شکاری داده می شود.
شیوخ عرب بازداشت شده به قصد شکار هوبره وارد ایران شده موفق شده بودند لحظاتی پیش از دستگیری، توسط بازهای شکاری یک هوبره را شکار کرده کنند.تصویر بدست آمده از تلفن همراه متهمین مربوط به کبوتر اهلی که بعنوان جایزه توسط باز شکاری کشته شده

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیرجان گفت: در بازرسی از گوشی تلفن همراه متهمین تصاویری از هوبره ای که لحظاتی قبل شکار شده بود و کبوتری که بعنوان پاداشت به باز شکاری داده شده بود کشف گردید.
متهمین طی هماهنگی با دادستان به پلیس اطلاعات و امنیت استان تحویل شده و شنبه شب را در بازداشت بسر بردند.
صبح دیروز (یکشنبه) اولین جلسه رسیدگی به پرونده متهمین تشکیل شد و شیوخ قطری و دو رابط ایرانی آنها با دستور مقام قضایی تا زمان اتمام تحقیقات روانه زندان شدند.


عکس بدست آمده از تلفن همراه متهمین مربوط به لحظاتی قبل از دستگیری پس از شکار یک هوبره توسط باز شکاری

شیوخ عرب به شدت علاقمند شکار هوبره بوسیله بازهای شکاری دست آموز و تعلیم دیده هستند. آنها پس از زنده گیری شاهین ها، این پرندگان را تعلیم داده و بوسیله آنها انواع حیوانات به خصوص هوبره ها را شکار می کنند.
همه ساله همزمان با فصل مهاجرت هوبره شیوخ عرب به مناطق جنوبی ایران سفر کرده و با پرداخت پول به رابطین داخلی و محلی، اقدام به شکار غیرقانونی هوبره در دشتهای جنوبی کشور می کنند.
هفته گذشته گروهی از شیوخ قطر پس از ورود به استان هرمزگان و در جریان تعقیب و گریز با محیط بانان شهرستان بستک موفق به فرار شدند اما رابط ایرانی دستگیر و سه باز شکاری آنها توقیف گردید.

منبع:دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران