پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه حفاظت شده ارس سیستان با مساحت ۱۱۲,۷۱۴ هکتار مابین رشته کوه هزار مسجد در غرب شهرستان کلات در استان خراسان رضوی و در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان واقع شده است. این منطقه از سال ۱۳۷۶ به عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت بوده است و سپس در تاریخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست.
یکی از دلایل اصلی انتخاب این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده وجود جنگل های انبوه درختان ارس بوده است.
منطقه حفاظت شده ارس سیستان از تنوع زیستی بالای برخوردار است و گونه های جانوری مختلفی ازجمله قوچ و میش، کل و بز، گربه جنگلی، گربه پالاس، گراز، گرگ، روباه، شغال، خرگوش وحشی، تشی و انواع پرندگان، خزندگان و دوزیستان در این منطقه زندگی می کنند اما تاکنون هیچ مورد مستندی از مشاهده پلنگ در این منطقه به ثبت نرسیده است.
اباذر حسین نژاد رئیس اداره محیط زیست شهرستان کلات در این باره می گوید: پیش از این آثار و نمایه های پلنگ ازجمله سرگین و ردپا در به چشم خورده است اما تاکنون هیچکس حتی محیط بانان موفق به مشاهده پلنگ نشده اند.
اباذر حسین نژاد: بر این اساس اداره محیط زیست شهرستان با همکاری آقای داوود ظریف یکی از عکاسان و علاقمندان حیات وحش به بررسی مکان های احتمالی تردد پلنگ در منطقه پرداخته و نسبت به نصب دورین تله اقدام نمود.
پس از گذشت مدتی یک جفت پلنگ نر و ماده در مقابل دوربین ظاهر شده و تصاویر شگفت انگیزی از رفتار طبیعی آنها در فصل جفتگیری به ثبت رسید.
هر دو پلنگ بصورت همزمان و در یک قاب در مقابل دوربین ظاهر نشده اند اما زمان های ثبت شده در حافظه دوربین و رفتار تهاجمی پلنگ ماده در یکی از عکس ها نشان می دهد هر دو پلنگ همزمان در کنار هم بوده اند.
تصاویر اول و دوم مربوط به پلنگ نر و تصاویر سوم و چهارم مربوط به پلنگ ماده می باشد.


لبنک مستقیم برای نخستین بار از دو پلنگ ایرانی در شهرستان کلات تصویربرداری شد

منبع خبر :ایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران