پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: جاده ای که از میان پارک ملی گلستان می گذرد مهمترین عامل تهدید بهترین زیستگاه کشور به شمار می رود. این جاده سالانه موجب مرگ تعداد زیادی از حیات وحش و موجب آتش سوزی هزاران هکتار از عرصه های پارک می شود. از این رو طرح خروج این جاده از میان پارک ملی گلستان و ساخت جایگزین این جاده مطرح و مورد تایید دولت قرار گرفته است.

سعید نمکی مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با ایرنا در این باره گفت: جاده جایگزین واریانت شمالی پارک ملی گلستان از مسیر گلی داغ، کلاله و مینو دشت به آشخانه عبور می کند که از جاده کنونی حدود ۳۰ کیلومتر طولانی تر است و ۱۸ کیلومتر آن گذرگاهی است که از مناطق بسیار پر پیچ و خم می گذرد و نیازمند زیرسازی بسیار پرهزینه ای است.
وی اظهار داشت: بر این اساس میزان بودجه مورد نیاز احداث این جاده جایگزین برآورد شده است که به علت سخت بودن مسیر، هزینه ای حدود ۱۰ برابر بیشتر از برآورد اولیه می باشد.
مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت این مبلغ را رد نکرده اما رییس جمهور فعلا به دلیل کاهش درآمدهای دولت به علت قیمت پایین نفت، احداث آن را به زمانی که وضعیت درآمدی بهتر شود موکول کرده است.
وی تاکید کرد: این به آن معنا نیست که پروژه مسیر جایگزین اجرا نمی شود بلکه فقط مسکوت مانده است تا در زمان مناسب اجرای آن آغاز شود.
نمکی افزود: از جاده کنونی که از میان جنگل گلستان می گذرد نیز به عنوان جاده اکوتوریستی استفاده می شود، البته با رعایت تمام ملاحظات زیست محیطی زیرا این منطقه از نظر تنوع زیستی گونه های گیاهی و جانوری بسیار غنی است و حفاظت از آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی با بیان اینکه برآورده شده است اجرای این طرح ۳ تا ۵ سال زمان ببرد گفت: بخشی از مسیر جایگزین به علت جنس خاک، موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی منطقه نیازمند کار و زیرسازی بیشتری است بنابراین به زمان مناسبی نیاز دارد تا با عبور و مرور خودروهای سنگین از این محور مشکلی پیش نیاید.
وی به بروز آتش سوزی در جنگل های گلستان اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد ۸۵ درصد آتش سوزی های جنگل گلستان توسط مسافران عبوری اتفاق می افتد، بنابراین اجرای هر چه سریعتر این طرح الزامی است.
نمکی گفت: اکنون با همکاری هلال احمر، بسیج استان، سازمان های مردم نهاد و محیط زیست استان طرح فرهنگی با هدف آموزش مسافران در راستای حفاظت از محیط زیست جنگل گلستان در حال اجرا است و قرار است در فصولی از سال گشت های سیار در منطقه مسافران را آموزش دهند.
وی اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی زیستگاه ها و مناطق حفاظت شده در کشور احداث جاده از میان آنها است که زیستگاه را به دو بخش تقسیم می کند. پارک ملی گلستان نیز به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که موجب قطع ارتباط دو بخش پارک شده است.
نمکی تاکید کرد: رییس جمهوری در سفر اخیرش به استان به گلستان قول احداث این جاده جایگزین را به اهالی منطقه داد و قطعا نیز اجرا خواهد شد اما نیازمند کار کارشناسی دقیق و علمی است.
مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با احداث جاده جایگزین ۸۰ روستا در مسیر به شبکه سراسری راه های کشور می پیوندند.
منبع خبر: پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران