پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: سرشماری پاییزه حیات وحش در منطقه حفاظت شده مراکان طی روزهای گذشته به مدت پنج روز و با حضور ۴۴ نفر از محیط بانان و کارشناسان محیط زیست استان آذربایجان غربی انجام گرفت.
جعفر محمدپور رئیس اداره حفاظت محیط زیست خوی در این باره گفت: در جریان این سرشماری به روش مشاهده مستقیم صورت گرفت، مجموعا ۴,۵۹۰ (چهارهزار و پانصد و نود) کل و بز و قوچ و میش ارمنی شمارش شدند.
تعداد مذکور شامل موارد زیر می باشد:
۱,۳۸۲ قوچ و میش ارمنی با ترکیب جنسیتی ۱,۰۷۶ عدد میش و ۳۰۶ عدد قوچ
۳۲۰۸ کل و بز وحشی با ترکیب جنسیتی ۲۷۵۴ عدد بز و ۴۵۴ عدد کل وحشی


کلیه تصاویر این گزارش در جریان سرشماری پاییزه سال جاری در منطقه حفاظت شده مراکان تهیه شده است
مراکان بر اساس مصوبه شماره یک شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید در تاریخ ۱۳۴۶/۶/۲ بعنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسید.
در حال حاضر منطقه حفاظت شده مراکان با حدود ۴۰ سال سابقه حفاظت قانونی یکی از قدیمی ترین مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور به شمار می رود.

بر اساس آخرین مساحت اعلام شده با استفاده از سیستم موقعیت زمینی (GPS) در سال ۱۳۸۲، مساحت منطقه حفاظت شده مراکان ۱۰۳,۹۸۳ هکتار می باشد.
منطقه حفاظت شده مراکان در حوزه شهرستان خوی واقع شده و غرب، جنوب و جنوب غرب شهر جلفا را تشکیل می دهد. مرز شمالی این منطقه رودخانه مرزی ارس و جمهوری آذربایجان می باشد.

این منطقه از شمال به رودخانه ارس، از جنوب به دشت فرسایشی رودخانه قطور چای، از غرب به دشت های کشاورزی قره ضیاالدین و از شرق به جاده اصلی که از جلفا منشعب شده و به سمت جنوب ادامه می یابد در امتداد خط لوله گاز محدود می شود و سد ارس در بخش شمال غربی منطقه واقع شده است.

مطالعه پستانداران در منطقه حفاظت شده مراکان منجر به شناسایی ۲۸ گونه از ۱۲ خانواده در ۵ راسته شده است که شاخص ترین آنها شامل قوچ و میش ارمنی، کل و بز، پلنگ، سیاه گوش، هامستر خاکستری، روباه، شغال، گربه وحشی، گراز، خرگوش، سمور ، هامستر و انواع جوندگان می باشد.

در این منطقه تاکنون ۱۲۸ گونه پرنده متعلق به ۳۴ خانواده مورد شناسایی قرار گرفته است که از عمده ترین آنها می توان به هما، عقاب طلایی، بالابان، کبک دری، تیهو، کبک چیل، کرکس مصری، دال، زاغ بور و … اشاره نمود.

از خزندگان و ماهیان منطقه نیز تاکنون ۳۴ گونه مورد شناسایی قرار گرفته است که مهمترین آنها افعی البرزی، لاک پشت مهمیزدار غربی، ماهی اسبله می باشد.
شمارش مجموعا ۴,۵۹۰ کل و بز و قوچ و میش ارمنی در این منطقه در جریان سرشماری اخیر نشان دهنده برقراری امنیت مناسب با تلاش محیط بانان و وجود ظرفیت های بالای این زیستگاه ارزشمند کشور می باشد.
منبع خبر :پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: