اثبات حضور سگ آبی در شهرستان گلپایگان

۱۲ دی ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پس از آگاهی انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی گلپایگان (وردپاتکان) از وجود سگ آبی در زیستگاه‌های آبی شهرستان گلپایگان، مکاتباتی با اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان گلپایگان و سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفت.

به دنبال آن کارشناسان محیط زیست در دریاچه سد کوچری حاضر شده و به بررسی تحقیق در این زمینه پرداختند.

عکس از محسن جمالی / vardpatekan.org


با حضور تیم تحقیقاتی محیط زیست در منطقه کوچری، شواهد و مدارکی مبنی بر وجود این‌گونه نادر ازجمله ردپا و فضله سگ آبی در اطراف دریاچه کوچری مشاهده و نمونه‌ها برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه سازمان محیط زیست ارسال شد.
امیدواریم با پیگیری مسئولان سازمان شاهد استقرار یک پایگاه دائم جهت حفاظت از‌ این گونه ارزشمند در منطقه کوچری گلپایگان باشیم.عکس از محسن جمالی / vardpatekan.org


در صورتی‌ که پایگاه حفاظتی در شهرستان گلپایگان مستقر شود حفاظت از سگ آبی و ماهی سوف که از گونه‌های نادر و در معرض خطر انقراض هستند تشدید و از نابودی آنها جلوگیری می‌شود.
مدیرعامل انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی گلپایگان نیز در این باره گفت: با همکاری تنگاتنگ و صمیمانه پرسنل محیط زیست تا سرانجام رساندن این پروژه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.


عکس از محسن جمالی / vardpatekan.org


محسن جمالی اظهار کرد: امیدواریم شهروندان گلپایگان با آگاهی از ارزش‌های بومی و ملی این گونه جانوری نادر و کمیاب در حفظ و حراست آن بکوشند.


به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، شنگ (سگ آبی) پستانداری گوشتخوار از خانواده راسوها است که در رودخانه ها و تالاب ها زندگی نموده و از آبزیان به خصوص ماهی و خرچنگ تغذیه می کند.سگ های آبی به دلیل کاهش منابع غذایی در رودخانه ها، به استخرهای پرورش ماهی روی آورده و در تورها و فنس های حریم استخرها گرفتار می شوند.

به دلیل خشک شدن تالاب ها و رودخانه، کاهش منابع غذایی و آلودگی صنعتی و سموم کشاورزی در آبهای سطحی، جمعیت سگ های آبی در کشور به شدت رو به کاهش بوده و می توان گفت نسل این گونه در آستانه انقراض قرار دارد.منبع: دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران