پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست رضوانشهر در استان گیلان، حین گشت و کنترل عرصه های جنگلی این شهرستان در ساعت یک بامداد سه شنبه ۹۳/۱۰/۲ به دو نفر شکارچی متخلف برخورد نمودند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رضوانشهر در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر دو شکارچی غیرمجاز را بازداشت نمودند.

عارف شادکام اظهار داشت: در جریان بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه دو خوک وحشی، یک قبضه سلاح شکاری دو لول، تیر فشنگ ساچمه زنی، یک قبضه سلاح گلوله زنی ۲۷۰ به همراه سایر ادوات صید و شکار کشف و ضبط گردید.
متهمین پس از بازداشت و تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی گردید.


به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، گراز نقش بسیار مهم و مفیدی در طبیعت ایفا می کند. گراز با زیر و رو کردن خاک برای تغذیه از ریشه گیاهان، به عنوان عامل شخم زدن خاک در طبیعت به شمار می رود و با این عمل ضمن ایجاد تخلخل و افزایش جریان هوا، موجب افزایش کیفیت خاک شده و بذر گیاهان را که بر روی زمین ریخته شده در زیر خاک فرو میبرد.

همچنین گراز با میزان زاد و ولد بالا طعمه بسیار مناسبی برای گوشتخواران به خصوص پلنگ به شمار می رود. حذف گراز از طبیعت یک منطقه می تواند باعث بروز مشکلات عدیده در اکوسیستم مربوطه گردد.
بر اساس مصوبه هیات وزیران نرخ ضرر و زیان قابل پرداخت در مقابل شکار غیرمجاز هر عدد گراز معادل دو میلیون ریال تعیین شده است که هیچ گونه سنخیتی با ارزش اکولوژیک و حتی ارزش ریالی این گونه جانوری ندارد.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران