مخاطره در حیات آبزیان با آلودگی دریای خلیج فارس
فرمانده حفاظت منابع آبزی پایگاه نوشهر و چالوس گفت: آلودگی دریای خزر سبب تلف شدن شماری از ماهیان بویژه کفال در آب های ساحلی این شهرستان ها شده است.
به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا، «باب الله رضوی زاده» روز چهارشنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فرمانداری نوشهر افزود: آلودگی دریای خزر همچنین سبب انقراض ماهیان خاویاری شده و طبق بررسی کارشناسان پیش بینی می شود تا سال 1400 میزان تولید این نوع ماهیان به مرز صفر برسد.

وی ورود آلاینده های نفتی، سموم کشاورزی و فاضلاب های خانگی را از عوامل عمده آلودگی دریای خزر دانست.

رضوی زاده در خصوص میزان ماهیان کشف شده قاچاق و ادوات صید غیرمجاز در 9 ماه سال جاری در نوشهر و چالوس گفت: در این مدت بیش از 51 کیلو ماهی خاویاری، 6 هزار و 443 قطعه ماهی استخوانی از صیادان غیرمجاز در این مناطق کشف و ضبط شد.

فرمانده حفاظت منابع آبزی پایگاه نوشهر و چالوس گفت: در این زمینه علاوه بر جمع آوری حدود سه هزار و 695 رشته دام غضروفی و 15 هزار و 792 رشته دام فلسدار و سایر ادوات صید، دستکم 22 نفر از صیادان غیرمجاز در این مناطق شناسایی، دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی منطقه معرفی شدند.

فرمانده حفاظت منابع آبزی و پایگاه نوشهر و چالوس، سطح حوزه استحفاظی زیرپوشش این نهاد در این مناطق را حدود 75 کیلومتر اعلام کرد و گفت: تعداد سه صیدگاه و دو شرکت تعاونی در این مناطق فعالیت داردند که به طور پیوسته بر عملکرد آنها نظارت می شود.

رضوی زاده برای حفاظت و صیانت از گونه ای آبزی در دریای خزر در حوزه استحفاظی این شهرستان خواستار همکاری همه جانبه مسوولان نهادهای ذیربط شد.
منبع:ایرنا