پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: جاده مرگ بار دیگر قربانی گرفت و متاسفانه این بار یک پلنگ ایرانی ارزشمند بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده کشته شد.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: شب گذشته (شامگاه سه شنبه ۹۳/۱۰/۰۹) نیروهای یگان حفاظت محیط زیست مستقر در محیط بانی دش، حین گشت زنی در محدوده چشمه جان لر روبروی پیچ سلیمان کشته با لاشه یک پلنگ مواجه شدند.
احمد دباغیان افزود: بلافاصله موضوع به اداره پارک اطلاع داده شده و با حضور کارشناسان در محل لاشه پلنگ مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی ها نشان می داد این پلنگ پس از برخورد با خودروهای عبوری و به شدت از ناحیه پاهای عقب و زیر فک آسیب دیده است.
این پلنگ پس از تصادف با خودرو علی رقم آسیب دیدگی شدید هنوز زنده بوده و خود را تا فاصله حدودا ۳۰۰ متری از جاده کشانده، اما به دلیل شدت جراحات تلف شده است.
این پلنگ ایرانی به لحاظ جنسیت، ماده و سن آن سه سال تشخیص داده شده است. لاشه پلنگ جهت بررسی های بیشتر کارشناسی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان انتقال داده شد.

تصویر: ماده پلنگ جوان تلف شده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده پارک ملی گلستان در تاریخ ۹۳/۱۰/۰۹
عبور جاده آسیایی از قلب پارک ملی گلستان ضمن قطع ارتباط اکولوژیک در دو سمت این جاده باعث شده است تعداد زیادی از گونه های جانوری ارزشمند از جمله پلنگ، خرس قهوه ای، مرال، آهو و … طی چند سال گذشته بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده از بین رفته اند و هزاران هکتار از بهترین عرصه های این پارک بر اثر عوامل انسانی در آتش سوخته است.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران