مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست استان کردستان گفت: سه قطعه مرغ مینای معمولی برای نخستین بار در این استان مشاهد شدند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا عبدالوحید ریاضی فر افزود: به دنبال بررسی، گشت و کنترل کارشناسان محیط زیست در زیستگاه ها و مناطق حفاظت شده کردستان، برای نخستین بار سه مرغ مینا در جاده سنندج - کامیاران مشاهده شد.

وی اظهار کرد: در چند ماه اخیر این سومین گونه است که در منابع آبی استان مشاهده می شود.

به گفته ریاضی مشاهده اردک بلوطی، عروس غاز و اکنون مرغ مینا نشان از اهمیت و توجه ویژه به دریاچه منحصر به فرد زریوار مریوان است که علاوه بر جاذبه های اکوتوریستی و اکوسیستمی می توان به عنوان سایت مهم پرنده شناسی و پرنده نگری از آن استفاده کرد.

زیستگاه مینای معمولی به طور طبیعی در مناطقی از شرق افغانستان تا جنوب غربی چین واقع شده است.

این پرندگان بیشتر سرزمین های باز و کم درخت را برای زندگی ترجیح می دهند؛ اما در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک ها، گلخانه ها و مزارعی که به دست انسان ها ساخته شده است، دیده می شوند.

این پرنده انسان را از وجود مار مطلع می کند و با مشاهده این حیوان با سر و صدای زیاد محل وجود آن را به انسان نشان می دهد، مرغ مینا قادر است که واژه ها را تقلید و کلمه های زیادی را حفظ کند، به همین علت در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

مینای معمولی سر و گردنی سیاه رنگ دارد و پشت و سینه آن قهوه ای رنگ است، در هنگام پرواز لبه های دم و زیر بال های آن به رنگ سفید دیده می شوند، منقار، پاها و پوست پشت چشم ها به رنگ زرد است.

رنگ پر مینای ماده همانند مینای نر است اما جثه کوچک تری دارد و رنگ پر و بال آن کم رنگ تر است. این پرنده برخلاف بسیاری از پرندگان به جای جهیدن بر روی زمین راه می روند.

منبع:ایرنا