رییس پارک ملی توران استان سمنان گفت: چهار قلاده یوزپلنگ بالغ توسط سرمحیط بانی منطقه دلبر در منطقه خار تو ران بیارجمند شهرستان شاهرود مشاهده شد.

به گزارش زیست آنلاین 'از یارنا علی اکبر قربانلو' افزود: توجه ویژه سازمان محیط زیست به منطقه توران و تمهیدات لازم برای افرایش طعمه های این حیوان در منطقه باعث افزایش تعداد یوزپلنگ ها شده است.

وی با بیان اینکه کاهش میزان بارندگی باعث کاهش طعمه یوزپلنگ در منطقه شده است گفت: با تدبیر اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و حمایتهای استانداری در تامین علوفه، موجب افزایش طعمه ها شد.

قربانلو، طعمه های طبیعی مورد علاقه یوزپلنگ را آهو، جبیر، قوچ، میش و خرگوش ذکر کرد که جوابگوی نیازهای غذایی این گونه جانوری است.

قربانلو، با قدردانی از مردم منطقه و به خصوص دامداران، گفت: حضور سگهای گله تهدیدی برای یوزها به شمار می رود و از دامداران تقاضا می شود در حفظ اینگونه نادر جانوری تلاش کنند.

وی گفت: چندی قبل دو قلاده یوزپلنگ بالغ در برخورد با خودرو در محور تهران - مشهد در منطقه خار تو ران تلف شدند.

قربانلو ادامه داد: با توجه به حجم بالای تردد وسایل نقلیه از این منطقه و نزدیکی نوروز و افزایش مسافرتها ضروری است کمیته ای با محور فعالان محیط زیست در ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی شهرستان شاهرود تشکیل شود که بتواند برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی اقدام مناسبی انجام دهد.

رییس پارک ملی توران افزود: نصب دوربین و چراغ گردان، ایجاد سرعت گیر، توزیع بروشورهای آموزشی و اطلاع رسانی و ... برای رعایت سرعت توسط خودروهای عبوری از منطقه از جمله اقداماتی است که در خصوص حفاظت از این گونه نادر جانوری انجام شده است.منبع:زیست آنلاین