این گونه از سیچلاید ها به طور کلی صلح آمیز است مطلب فوق در رابطه با نگهداری از آنها جهت جفت خوردن و باروری می باشد.


ریشه و توضیحات ابتدایی

رم بولیوی از حوضه رودخانه آمازون می آید ، وتنها از بولیوی به عنوان نام آن را یدک می کشد .طول ماهی نهایتا به حدود 3 "می رسد ، بسیار شبیه همنام خودش، ramirezi Mikrogeophagus می باشد و بسیار شبیه به یک نسخه بزرگتر از M. ramirezi می باشد . رنگ عمومی بدن نقره ای زیبا / قهوه ای، با یک سرخ مایل به زرد در سراسر قفسه سینه است. یک نقطه سیاه بزرگ در مرکز بدن وجود دارد، و یک خط سیاه را اجرا می کند از بالای چشم، و در امتداد به پایین صفحه آبشش. جنس نر دارای باله لبه قرمز می باشد.
[IMG]http://aquaristmagazine.com/wp-content/uploads/2013/09/fishtalk-how-to-***-electri.jpg[/IMG]

نگهداری از آن در آکواریوم


آنها در آب نرم و اسید با pH = 6.4-7.0 و متوسط به سختی کم، رشد آنها به خوبی انجام می شود در محدوده درجه حرارت 74-82 درجه فارنهایت، اگرچه بولیوی Cichlids هستند، آنها باید در دسته های بزرگ با تعداد زیاد زندگی کنند.


بهتر است آنها را در گروه های 6 تایی نگهداری کنید تا شانس پیدا کردن جفت بهتر را داشته باشد چون نر ها کمتر در یک مرکز فروش این ماهی در دسترس می باشد.
معمولا در هنگام خرید این ماهی به این نکته توجه داشته باشد که جثه نر ها تقریبا بزرگتر از ماده ها می باشند.
این ماهی معمولا از همه غذاهای دیگر که به ماهیان میدهید تغذیه میکند ولی در هنگام جفت یابی و تکثیر بهتر است از انواع غذاهای زنده مانند کرم خونی و آرتمیا زنده و میگو در تغذیه آن استفاده کنید.


پرورش رامیزی

زمانی که این ماهی آماده تخم ریزی و نگهداری از بچه های خود شد باید تانک خود را از ماهیان دیگر خالی کنید.
ماهی رامیزی در هنگام تخم ریزی به شدت پرخاشگر بوده و شروع به تمیز کردن ماسه ها و مکان مناسب جهت تخم ریزی میکند.
آنها معمولا 40 تا 50 عدد تخم ریزی میکند و ظرف 3 تا 4 روز تخم ها هچ خواهند شد.
بعد از هچ شدن بچه ها ماهی ماده شروع به نگهداری از آنها میکند و ماهی نر شروع به آماده سازی مکانی جدید برای انتقال بچه ها به آنجا می شود
در زمان تغذیه بعد از انتقال به مکان جدید بچه ها وارد دهان مادر شده و تغذیه میشوند و همچنین هر زمانی که عاملی باعث ترس از ماهی شود ماهی ماده تمامی بچه ها را در دهان خود مخفی خواهد کرد.
5 تا 6 روز طول میکشد تا بچه ها به شنای آزاد برسند. برای بهترین نتیجه از تخم ریزی رامیزی ها بهتر است از مخزن با ماسه و شن ریز استفاده شود و برای تغذیه بچه ها از آرتمیا ریز و کوچک و میگوی کوچک استفاده کنید.
برای تغذیه بهتر است از غذای ورقه ای در زیر شن ها و میگوی آب شور جهت تغذیه بهتر استفاده کرد ضمنا تعویض مکرر آب و فیلتراسیون مناسب و پس از مدتی انتقال بچه ها به تانک جدا جهت بزرگ شدن آنها امریست که لازم و ضروریست.
حدودا 6 ماه طول خواهد کشید تا رامیزی ها به اندازه مناسب جهت جفت گیری مجدد و بالغ شدن برسند.
]

همانگونه که در عکس نیز مشخص است ماهی ماده در هنگام تخم ریزی در قسمت بالایی ماهی نر قرار میگیرد


منبع : Aquarium Fish, Tropical Fish, Freshwater and Saltwater Aquariums
مترجم : علی آقائی


امیدوارم این مطلب جهت پیشبرد علم عزیزان در مورد ماهی رامیزری مثمر ثمر بوده باشد
موفق باشید.