سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه:


18 درصد اعتبار نجات دریاچه ارومیه اختصاص یافت

تهران - ایرنا - سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: حدود هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار برای فاز اول اجرای مصوبات احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شد که از این میزان تاکنون 18 درصد آن اختصاص یافته است.


داود رضا عرب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: برای نجات دریاچه ارومیه در یک بازه زمانی 10 ساله اعتباری حدود 15 هزار میلیارد تومان به قیمت امسال تعیین شده که برابر با حدود 5 میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه این اعتبار به مرور و در فازهای مختلف اختصاص می یابد گفت: برای فاز اول اجرای طرح های مصوب نجات دریاچه ارومیه حدود هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که از این میزان تاکنون 18 درصد آن اختصاص یافته است.

سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد: تمام اعتبار در نظر گرفته شده برای نجات این حوضه آبی را دولت تامین می کند و اعلام کرده است برای تامین آن مشکلی ندارد.

وی افزود: برای فاز اول نجات دریاچه ارومیه 10 طرح از جمله انتقال آب زرینه رود به سیمینه رود، انتقال آب از رودخانه زاب، طرح نکاشت، انتقال آب رودخانه آجی چای به دریاچه ارومیه، آبیاری تحت فشار، افزایش راندمان انتقال آب به مزارع و تهیه نقشه کاداکسر که مالکیت زمین، وسعت، نوع کشت و نحوه تامین آب آنرا مشخص می کند جزو طرح های اولویت دار برای اجرا در نظر گرفته شده است.

عرب با بیان اینکه برخی از این طرح ها آغاز شده است اظهار کرد: نقش مردم و همکاری کشاورزان در این حوضه آبی از اهمیت زیادی برخوردار است و قطعا این نقش بسیار پررنگ خواهد بود.

وی گفت: 26 پیشنهاد ستاد احیای دریاچه ارومیه از سوی دولت تصویب شد و بر اساس برنامه ریزی انجام شده این مصوبات به مرور انجام می شود و طبق بررسی ها و پیش بینی ها صورت گرفته با اجرای این طرح ها دریاچه ارومیه تا 10 سال آینده به حد قابل قبول اکولوژیکی خود خواهد رسید.

دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور بوده و عمدتا از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.

این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و بیش از 95 درصد آب خود را از دست داده است، اکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب 26 پیشنهاد در قالب مصوبه در تلاش برای نجات این حوضه آبی ارزشمند است.

چندی پیش به علت بارندگی ها مناسب در استان های آذربایجان غربی وشرقی شرایط وضعیت آبی دریاچه تا حدود بهتر شده بود اما به اعتقاد کارشناسان نباید به این شرایط موقت دلخوش بود.منبع:ایرنا