۶ دی ۱۳۹۳

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در جریان یک عملیات گستره و از پیش طراحی شده موفق شدند تعداد بسیار زیادی دام زنده گیری هوبره را جمع آوری و دشت های این شهرستان از وجود رج های هوبره گیری پاکسازی کنند.
دکتر محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: نیروهای یگان محیط زیست شهرستان ایرانشهر با ایجاد گشت های منظم، احداث پست های دیده بانی نامحسوس و جمع آوری اطلاعات از طریق همیاران محلی مکان های تله گذاری توسط صیادان هوبره را دشت های این شهرستان شناسایی نمودند.


محمودی اظهار داشت: پس از کسب اطلاعات لازم، محیط بانان ایرانشهر با همراهی یگان های ادارات محیط زیست زابل، خاش و زاهدان و با همکاری همیاران محیط زیست تعداد بیش از ۳۲۰ عدد تله هوبره گیری را از دشتهای شهرستان دلگان، چاه علی، گرون، مندباغنیل و جلگه جمع آوری نمودند.

همچنین حدود ۲۰ کیلومتر دیواره گیاهی بریده شده (رچ) را که بصورت دیوارهای از چند صد متری تا چتد کیلومتری برای به دام انداختن پرندگان و مخفی کردن دام ها در طبیعت تعبیه شده بود جمع آوری گردید.


مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: کلیه تله های جمع آوری شده در جریان این عملیات توسط محیط بانان معدوم گرید.

در جریان این عملیات یکی از صیادان متخلف نیز که بوسیله یک دستگاه موتورسیکلت جهت سرکشی به تله ها وارد دشت شده بود پس از تعقیب و گریز توسط محیط بانان بازداشت گردید.
…………………

..
تصویر: تله های هوبره گیری جمع آوری شده از دشت های شهرستان ایرانشهرگونه نادر هوبره با نام علمی Houbara Bustard یکی از پرندگان ارزشمند و در معرض انقراض است که به عنوان گونه‌ای حمایت شده مورد حفاظت قرار می‏گیرد. هوبره به عنوان گونه‌ای آسیب‌پذیر در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت IUCN به ثبت رسیده است.
شکار و قاچاق هوبره به کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل علاقه بسیار زیاد شیوخ عرب، نسل این پرنده را در آستانه انقراض قرار داده است.