مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در راستای حمایت از گونه های نادر از جمله خرس سیاه در جنوب استان با برگزاری کارگاه های آموزشی برای جوامع محلی این گونه تحت حفاظت آگاهانه قرار گرفته است.
سعید محمودی در گفتگو با مهر بیان داشت: به منظور افزایش آگاهی جوامع محلی با گونه های نادر و تحت حفاظت به ویژه خرس سیاه آسیایی در جنوب سیستان و بلوچستان تاکنون دوره های آموزشی متعددی در سطح مدارس و مساجد روستاهای زیستگاه های خرس سیاه به ویژه در شهرستان نیکشهر برگزار شده است.


وی بیان داشت: اداره کل محیط زیست برنامه ای مدون برای آموزش و ارتقای سطح دانش جوامع محلی در دستور کار دارد که تاکنون با حضور کارشناسان محیط زیست در بخش های مختلف اعم از دریایی، انسانی و طبیعی بستر آشنایی و شناخت هر چه بیشتر دانش آموزان با مسائل زیست محیطی، مدیریت سبز و اهمیت و جایگاه محیط زیست و حفظ تنوع زیستی فراهم شده است.

وی با بیان اینکه خرس سیاه گونه ای نادر و منحصر به فرد در حیات وحش استان و کشور است افزود: لزوم نگهداری و حفاظت از این حیوان موجب شد تا جوامع محلی با حضور در دوره های آموزشی با مباحثی از جمله خصوصیات، ویژگی ها، رفتار، تغذیه و تولید مثل و همچنین فواید و مضرات این گونه در منطقه آشنا شوند.


محمودی وضعیت جمعیت گونه در استان و کشور، پراکنش خرس سیاه در دنیا و نقش جوامع محلی و دانش آموزان را در حفاظت و مدیریت خرس سیاه در شهرستان نیکشهر از جمله محور های این کارگاه های اموزشی بیان کرد.


وی بیان داشت: دراین کارگاه های آموزشی نحوه همکاری افتخاری دانش آموزان و جوامع محلی با سازمان حفاظت محیط زیست به صورت همیار محیط بان و همیار محیط زیست، نقش و تاثیر خرس سیاه در توسعه ی گردشگری و طبیعت گردی شهرستان و نحوه پرداخت خسارت به خسارت دیدگان ناشی از حمله خرس سیاه و سایر گونه های حیات وحش مورد آموزش قرار گرفته است.


وی گفت: بر همین اساس اداره آموزش و پژوهش اداره کل محیط زیست مجری برنامه های آموزشی زیست محیطی در مدارس استان قرار داشته و طبق برنامه ای منسجم با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان اقدام به برگزاری کلاس هاس آموزشی در خصوص مسائل زیست محیطی با محوریت شناخت محیط زیست کرده است.


منبع:زیست نیوز