مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: طرح توسعه ۳۴۰۰ هکتاری اراضی جنگلی استان با اعتباری بالغ بر ۶۸ میلیارد ریال اجرا می‌شود.
به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا، ابوطالب قزل سفلو اظهار کرد: در صورت تخصیص کامل اعتبارات پیش بینی شده، طرح‌های جنگل کاری در اراضی جدید، اجرا و این مقدار به وسعت اراضی جنگلی گلستان افزوده خواهد شد.

وی با یادآوری تولید سالانه 3 میلیون اصله نهال در 2 نهالستان قرق و مراوه تپه، افزود: بخشی از نهال‌های تولیدی که بیشتر از گونه‌های پهن برگ و سوزنی برگ است در عرصه‌های جنگلی و برخی گونه‌های سریع الرشد نیز برای زراعت چوب در عرصه‌های پیش بینی شده طرح توسعه جنگل غرس می‌شود. در صورت تحقق این امر، تحولی بزرگ در توسعه اراضی جنگلی استان گلستان رخ خواهد داد.

قزل سفلو تصریح کرد: طی نیم قرن گذشته افزون بر 75 هزار هکتار در استان جنگل‌کاری شده است. اجرای طرح‌های جنگل کاری بیشتر با هدف حفظ جنگل‌های استان بویژه جنگل‌های هیرکانی در شرق گلستان که متاسفانه بر اثر عوامل انسانی و یا عوامل طبیعی تخریب شده‌اند، صورت گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای جنگل در سال جاری از سرمایه گذاران بخش خصوصی در بخش زراعت چوب و نیز از مشارکت مردم برای نهالکاری در طرح‌های جنگل کاری و یا غرس نهال در سطح روستاها و شهرها بهره‌مند خواهیم شد.

قزل سفلو از سرمایه‌گذاران و شهروندان گلستانی خواست در صورت تمایل به مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای جنگل به این اداره کل یا به اداره‌های تابعه در شهرستان‌های استان مراجعه کنند و ضمن دریافت نهال مورد نیاز از مشاوره کارشناسان نیز بهره ببرند.

وی از اجرای 32 طرح جنگل داری در اراضی جنگلی گلستان خبر داد و افزود: این طرح‌ها در سطح 196 هزار هکتار از مجموع 451 هزارو 705 هکتار عرصه‌های جنگلی استان در حال اجراست که نقش موثری در حفظ جنگل‌ها دارد.


منبع:ایسنا