تاراج منابع طبیعی البرز
مدیر کل محیط زیست استان البرز گفت: از منابع طبیعی استان بیش از ۲۰ برابر ظرفیت واقعی بهره‌‏برداری می‏‌شود که این زنگ خطر بزرگی برای ساکنان استان به شمار می‌‏آید.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا حسین محمدی اظهار کرد: با رشد بی‌‏رویه جمعیت در استان و افزایش تراکم واحدهای ساختمانی در طی سال‏های گذشته، شاهد کاهش سطح باغات، زمین‏های کشاورزی و محیط طبیعی استان بوده‌‏ایم.

وی افزود: محیط طبیعی و منابع خدادادی در حقیقت اماناتی هستند که از گذشتگان به ارث رسیده‏‌اند ولی امروز با بهره‌برداری بی‏‌رویه از آنها زمینه تخریب و نابودی آنها را فراهم می‏‌کنیم. فرزندان و آیندگان ما حق دارند از آب کافی، هوای پاک و فضای طبیعی و سبز استفاده کنند ولی امروز ما با استفاده بی‏‌رویه از این منابع هم سلامت خود را به خطر می‏ا‏ندازیم و هم حقوق نسل‌های بعدی را ضایع می‏‌کنیم.

این مسوول به موضوع بهره‌برداری بی‏‌رویه از منابع طبیعی برای ایجاد اشتغال در استان اشاره کرد و گفت: برای اشتغالزایی نباید صرفا به یک بخش و منابعی محدود اکتفا کرد بلکه باید از همه زمین‏ه‌ها برای کاهش بیکاری استان بهره برد.

محمدی تصریح کرد: کشاورزی تنها بخشی از نیاز نیروهای کار استان را رفع می‏‌کند بنابراین باید از حوزه‏‌های دیگری همچون گردشگری و صنعت برای کاهش نرخ بیکاری استان استفاده کرد.

وی از آلودگی هوا به عنوان یکی از مشکلات جدی استان نام برد و افزود: با کاهش فضای سبز در استان و افزایش تعداد خودروها و واحدهای صنعتی بدون شک در آینده با مشکل جدی آلودگی هوا مواجه خواهیم شد.

مدیر کل محیط زیست استان البرز تصریح کرد: هرچند کاشت درخت و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می‏‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد ولی بدون شک کافی نیست و برای این مساله باید راه حلی واقعی و عملیاتی یافت. به نظر می‏‌رسد برای حل مشکل آلودگی هوا در قدم اول باید به فکر کاهش معضل ترافیک در استان باشیم.منبع:ایسنا