بجنورد - ایرنا - پلنگ وحشی که به اهالی روستای مرزی 'تازه قلعه' از توابع شهرستان 'راز و جرگلان' در استان خراسان شمالی حمله کرده بود شامگاه شنبه به دام افتاده و به وسیله یکی از تله های کار گذاشته شده از سوی محیط بانان اعزامی، زنده گیری شد.مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی عصر یکشنبه با تایید این مطلب به ایرنا گفت: گروه اعزامی برای زنده گیری این پلنگ، از چهار روز قبل شش تله در سه نقطه از اطراف روستای تازه قلعه کار گذاشته بود.

وی افزود: این پلنگ که 13 سال دارد، پس از زنده گیری مورد معاینه دقیق دامپزشکان اعزامی از سازمان قرار گرفت که به دلیل مشکلات جسمانی امکان رهاسازی آن در مناطق حفاظت شده استان نبود و بلافاصله برای مداوا به تهران منتقل شد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طبق گزارش های گروه محیط بانان اعزامی به روستای تازه قلعه، پلنگ زنده گیری شده نر و دارای 60 کیلوگرم وزن است.

'بهروز جعفری' افزود: این پلنگ از سوی دامپزشکان همراه گروه اعزامی به روستای تازه قلعه مورد معاینه قرار گرفته که به علت مشکلات جسمانی، اکنون قابلیت رهاسازی در منطقه حفاظت شده را نداشته و نیاز به مداوا دارد.

وی گفت: پلنگ مزبور در تهران مراحل درمان را خواهد گذراند و پس از بهبودی برای رهاسازی آن در زیستگاهش تصمیم گیری خواهد شد.

جعفری افزود: پیش از این بنا بود که پس از زنده گیری پلنگ، این حیوان در یکی از مناطق مستعد زیست آن در خراسان شمالی رها شود.

حدود یک ماه است که حضور یک قلاده پلنگ در حاشیه روستای تازه قلعه شهرستان راز و جرگلان باعث ایجاد رعب و وحشت ساکنان منطقه شده به طوری که این حیوان علاوه بر حمله به یک چوپان، در نوبتی دیگر وارد روستا نیز شده و به یکی از اهالی روستا یورش برده و وی را از ناحیه دست و پا مجروح کرده بود.

محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در مرحله نخست اقدام به فراری دادن پلنگ از حاشیه روستا کردند که با حمله دوباره آن به یکی از اهالی روستا مجبور به درخواست کمک از سازمان مرکزی برای زنده گیری آن شدند.

این پلنگ چندین قلاده از سگ های روستای مزبور را کشته و خورده بود.

به گفته ی یکی از کارشناسان حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، قلمرو زیست پلنگ ایرانی 10 در 10 کیلومترمربع است.

خراسان شمالی با 28 هزار و 179 کیلومتر مربع گستره در شمال شرق کشور یکی از زیستگاه های مهم گونه در معرض انقراض پلنگ و نیز یوز پلنگ ایرانی محسوب می شود.


منبع:ایرنا


لینک خبر :ایرنا - پلنگ وحشی در خراسان شمالی توسط محیط بانان به دام افتاد