گرگان - ایرنا - شش بهله پرنده شکاری مصدوم با تلاش کارشناسان اداره نظارت بر حیات وحش به زیستگاه های خود در استان گلستان بازگردانده شدند.


مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان روز جمعه گفت: این پرندگان، شامل دو بهله سارگپه پابلند، سه بهله عقاب تالابی و یک بهله عقاب صحرایی آسیب دیده بودند که پس از انجام مراقبت های لازم و حصول اطمینان از سلامتی حیوان، در زیستگاه طبیعی اطراف گرگان (اراضی دشتی) رها سازی شدند.

احمد دباغیان به سرشماری پاییزه پستانداران در حوزه استحفاظی شهرستان علی آبادکتول اشاره کرد و افزود: این سرشماری در گروه های سه نفره با تجهیزات و امکانات لازم انجام شد که در هر گروه حضور یک نفر مجرب به عنوان سرگروه، یک محیط بان مسلح و یک کارشناس از اداره کل حفاظت محیط زیست استان مشارکت داشتند.

وی ادامه داد: کار سرشماری پاییزه جمعیت قرقاول (پرنده حمایت شده) نیز به مدت دو روز در زیستگاه های شهرستان مینودشت (نیشاک و جنگلده) انجام شد.‏

وی اضافه کرد: این سرشماری به منظور بررسی و تعیین جمعیت قرقاول های موجود در زیستگاه های این شهرستان و چگونگی پراکنش آنها در این مناطق انجام شده است.

به گفته دباغیان، نتایج به دست آمده از سرشماری این مناطق حکایت از وضعیت مطلوب جمعیت قرقاول دارد که با تلاش محیط بانان حاصل شده است.

وی بیان کرد: ماموران یگان حفاظت در واحدهای تابعه شهرستانی، در آبان سال جاری، ضمن حفظ و حراست از انفال الهی موفق شدند 56 متخلف زیست محیطی را تحویل مراجع قضایی دهند.

مسوول روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به تشکیل 52 پرونده تخلف زیست محیطی در این مدت، افزود: این پرونده ها شامل 24 فقره شکار غیرمجاز، 11 فقره شروع به شکار و 17 فقره تخریب اراضی و آلودگی محیط زیست است.

وی ادامه داد: از متخلفان 25 قبضه سلاح کشف شد که شش قبضه آن قاچاق بود.

دباغیان اظهار کرد: هر تخریب و تعارضی در طبیعت و محیط زیست در زندگی انسان اثرگذار خواهد بود و کل اکوسیستم را دچار مشکل می کند.

مسوول روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان با قدردانی از شهروندان دوستدار حیات وحش به دلیل همراهی با این اداره کل در حفاظت از محیط زیست استان، از عموم شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف در زمینه محیط زیست اعم از شکار، صید و تخریب غیرمجاز طبیعت مراتب را با شماره تلفن 01732545463 به صورت شبانه روزی اطلاع دهند.


منبع:ایرنا