آغاز طرح بهره وری از هنرهای بومی برای حفاظت از جنگل های زاگرس
کارشناس ظرفیت سازی جنگل های زاگرس مرکزی گفت: طرح بهره وری از صنایع دستی و هنرهای بومی برای حفاظت از جنگل های زاگرس آغاز شده است.
به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا 'مهدی مجتهدی ' افزود: این طرح به صورت آزمایشی در روستای گل سفید از توابع استان چهارمحال بختیاری با همکاری میراث فرهنگی شروع شده است.

وی گفت: در این طرح از ظرفیت های هنرهای اصیل بومی برای ایجاد شغل پایدار استفاده می شود تا اهالی جنگل نشین زاگرس مرکزی در استان های کهگیلویه و بویراحمد، فارس و چهارمحال بختیاری از منابع جنگلی برای چوب بری، زغال گیری و برداشت بی رویه از گیاهان دارویی استفاده نکنند.

مجتهدی افزود: زنان این منطقه با تشکیل تعاونی های محلی و استفاده از مواد سالم بدون از بهره وری از جنگل ضمن احیای صنایع دستی برای خود درآمد پایدار مهیا می کنند.

کارشناس ظرفیت سازی پروژه زاگرس مرکزی با اشاره به این که جنگل های زاگرس مرکزی رویشگاه دو هزار و 13 گونه گیاهی ارزشمند از نوع گیاهای دارویی، زینتی، خوراکی و صنعتی است گفت: در سال های اخیر به دلیل بهره برداری های غیراصولی ، برخی گونه های گیاهی و دارویی در معرض انقراص و نابودی قرار گرفته است.

وی افزود: طرح های ویژه ای با همکاری ارگان های مختلف به ویژه میراث فرهنگی و گردشگری، آموزش و پرورش برای حفظ تنوع زیستی جنگل های زاگرس مرکزی در حال اجراست که مهمترین آنها نهالستان سبز مدارس و آموزش های کوتاه مدت از منابع جنگلی در مناطق گردشگری است.

مجتهدی وسعت جنگل های زاگرس مرکزی را دو میلیون و 500 هکتار برآورد کرد و افزود: نهادینه کردن فرهنگ بهره وری صحیح از جنگل ها، بومی سازی بهره وری، توسعه گردشگری، معرفی این مناطق به عنوان یک زیستگاه بین المللی برای رونق جهانگردی از برنامه های در دست اجرای برای بهره وری صحیح از جنگل های زاگرس مرکزی است.