پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روزهای سه شنبه ۱۸ و جمعه ۲۰ آذرماه به ترتیب دو دریچه اول (تحتانی) و دوم (فوقانی) حوضچه شماره ۳ هورالعظیم که برای فعالیت های نفتی در سال ۱۳۸۹ مسدود شده بود، بازگشایی شده و هم اکنون در مجموع حدود ۴ متر مکعب در ثانیه آب در این تالاب رهاسازی می شود.تصویر: بازگشایی دریچه های حوضچه شماره ۳ هورالعظیم که از سال ۸۹ مسدود و موجب نابودی تالاب شده بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پام، این اقدام به دنبال پیگیری های یک سال گذشته برای حفاظت از تالاب هورالعظیم و اجرایی شدن تعهدات مندرج در کمیته های بررسی گزارشات ارزیابی زیست محیطی میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی و پیگیری های حقوقی و قضایی برای تأمین حقابه صورت گرفته و در نهایت با همکاری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به سرانجام رسید.……………
…..
تصویر: ورود آب به تالاب هورالعظیم به دنبال بازگشایی دریچه های حوضچه شماره ۳


پیش بینی می شود عرصه ای به وسعت هشت تا ده هزار هکتار واقع در حوضچه شماره ۳ به تدریج و طی یک سال آینده، آبگیری و احیاء شود.
این رخداد که می تواند کمک شایان توجهی به فعالیت های مقابله با گرد و غبار کرده و از میزان غبار ناشی از منشاء داخلی در کشور برای استان خوزستان بکاهد، به طور جدی از سفر آبان ماه ۹۲ معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مورد توجه قرار گرفته و در سفر هفته گذشته معاون محیط زیست انسانی سازمان به استان خوزستان اجرایی شد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان از چذابه در شمال و غرب شهر بستان شروع و تا نزدیک خرمشهر امتداد دارد. از کل وسعت این تالاب قریب به دوسوم آن در خاک عراق و یک سوم آن در خاک ایران قرار دارد.

این تالاب همراه با هورالهویزه در کشور عراق مجموعه منحصر بفردی را بوجود آورده است. از نظر طبیعی منطقه هورالعظیم در نتیجه پیوند بین آبهای دو رودخانه کرخه و دجله به وجود آمده است.
در تالاب هورالعظیم نیزارهای انبوهی وجود دارد که عمده ترین گونه های گیاهی آن نی، لوئی، جگن، نیلوفرآبی، درختچه های گز و پده می باشد.
هورالعظیم همواره‌ بعنوان‌ یکی از مهم‌ترین‌ و حیاتی ترین‌ زیستگاه‌ های پرندگان‌ مهاجر آبزی و کنار بشمار می آید. بخش وسیعی از پرندگان آبزی هورالعظیم را انواع اردک ها و غازها تشکیل می دهند. در فصل زمستان انواع پرندگان از جمله غاز و مرغابی، پلیکان، درنا و … به این منطقه و مناطق همجوار آن مهاجرت می کنند. در بین پرندگان بومی هورالعظیم دراج، اردک مرمری، چنگر معمولی، باکلان کوچک و در بین پرندگان مهاجر اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید، عروس غاز، اکراس آفریقایی، از اهمیت بیشتری برخوردارند.
ماهیان‌ هورالعظیم متجاوز از ۲۰ گونه‌ اند که‌ اغلب‌ آنها شیلاتی و قابل‌ صید هستند. علاوه‌ بر ماهیان‌ بومیی بعضی‌ از ماهیان‌ خلیج‌ فارس‌ در فصل‌ تخم‌ریزی در آبهای هورالعظیم تخمگذاریی می نمایند. ماهیان‌ هورالعظیم عبارتند از ماهی بنیی، ماهی شیربت‌، ماهیی گتان‌، ماهیی برزم‌، ماهیی حمری، ماهی شلج‌، ماهیی بیاح‌، ماهی هامور معمولی، ماهی کپور نقره‌ای، ماهی کپور سرگنده‌ و ماهی آمورسفید.
گونه ارزشمند و در معرض خطر انقراض هورالعظیم لاک پشت لاک نرم می باشد و از پستانداران منطقه می توان گراز، شغال، خرگوش و شنگ را نام برد.


منبع خبر :دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران