پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک شکارچی متخلف حرفه ای که سالها مبادرت به کشتار حیات وحش منطقه حفاظت شده کوسالان در استان کردستان نموده و هر بار بدون برجای گذاشتن ردی از خود از دست محیط بانان متواری می شد، سرانجام شناسایی و جرائم صورت گرفته توسط وی مستند شد.

رئیس اداره محیط زیست مریوان در این باره گفت: در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر انجام شکار غیرمجاز توسط یک شکارچی متخلف به نام ن-م از اهالی روستای دیوزناو در قلب منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو، پس از هماهنگی با دادستان حکم ورود به منزل مظنون را دریافت و عازم روستای مذکور شدیم.مراد حمیدی اظهار داشت: با توجه به شرور بودن این متخلف، چهار اکیپ از محیط بانان شهرستان های کامیاران، مریوان، سنندج و سروآباد وارد روستا شده و جهت بازرسی از منزل متخلف وارد عمل شدیم اما متهم که از حضور نیروها در روستا باخبر شده بود دقایقی قبل از حضور مامورین منزل را ترک کرده و تا مدتی متواری بود. بنابراین امکان بازرسی از خانه و اثبات وقوع جرم توسط وی میسر نشد.

حمیدی گفت: یکسال بعد در سال ۱۳۹۲ نیز یک بار این شکارچی متخلف حین ارتکاب به شکار غیرمجاز توسط محیطبانان تعقیب اما موفق به فرار شده بود.
در آن زمان مامورین حین فرار از وی عکس و فیلم تهیه نمودند اما وضوح تصاویر در آستانه تاریک شدن هوا به قدری پایین بود که مقام قضایی آن تصاویر را به دلیل عدم وضوح مناسب قابل استناد نداست.

رئیس اداره محیط زیست مریوان اظهار داشت: این متهم قبل و بعد از آن تاریخ نیز بارها پس از مبادرت به شکار غیرمجاز از دست مامورین گریخته و هیچ ردی از خود برجای نگذاشته بود.
سرانجام هفته گذشته یکی از دوستان این شکارچی شرور تصاویر مستندی از تخلفات این مجرم را در اختیار اداره محیط زیست مریوان گذاشت.

مراد حمیدی گفت: شخصی که تصاویر را در اختیار محیط زیست گذاشت خود در گذشته از همدستان این شکارچی شرور بوده اما از انجام شکار غیرمجاز پشیمان شده و از کشتار بیرویه همدست سابق خود بسیار ناراحت بود.

حمیدی افزود: بررسی عکس ها بیانگر کشتار حداقل ۶ کل و بز وحشی متفاوت در این تصاویر می باشد که توسط ن-م و سایر همدستانش صورت گرفته است.
تصاویر مذکور به عنوان مستندات به مراجع قضایی ارائه شده است و بزودی حکم جلب متهم از سوی مقام قضایی صادر خواهد شد.


رئیس اداره محیط زیست مریوان اظهار داشت: پس از صدور حکم جلب، این شکارچی شرور و همدستانش توسط عوامل انتظامی و نیروهای یگان محیط زیست بازداشت و جهت رسیدگی به جرم کشتار حداقل ۶ کل و بز وحشی به مقمات قضایی تحویل داده خواد شد.


تصاویر این گزارش بخشی از عکسهای موجود از کشتار گسترده ایست که توسط این شکارچی شرور و همدستانش صورت گرفته است.


منبع خبر :دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران