آغاز سرشماری حیات وحش در منطقه حفاظت شده مراکان خوی
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: سرشماری حیات وحش در منطقه حفاظت شده مراکان خوی با هدف دستیابی به آمار دقیق از وضعیت زیستی حیوانات ساکن در این زیستگاه آغاز شد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا حسن عباس نژاد روز سه شنبه افزود: این سرشماری از دیروز به مدت پنج روز با حضور کلیه نیروهای اجرایی استان آذربایجان غربی و کارشناسان آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه تنها گونه نژاد خالص قوچ و میش ارمنی در این منطقه زندگی می کند اظهار کرد: مطالعه پستانداران در منطقه حفاظت شده مراکان منجر به شناسایی 28 گونه از 12 خانواده در پنج راسته شده است.

عباس نژاد گفت: شاخص ترین آنها شامل قوچ و میش ارمنی، کل و بز، پلنگ، سیاه گوش، هامستر خاکستری است.

وی اضافه کرد: در این منطقه تاکنون 128 گونه پرنده متعلق به 34 خانواده مورد شناسایی قرار گرفته است که از عمده ترین آنها می توان به هما، عقاب طلایی، بالابان، کبک دری، کبک چیل، کرکس مصری، دال اشاره کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: از خزندگان و ماهیان منطقه نیز تاکنون 34 گونه مورد شناسایی قرار گرفته که از مهمترین آنها می توان به افعی البرزی، لاک پشت مهمیزدار غربی، ماهی اسبله اشاره کرد.

عباس نژاد گفت: سرشماری های سال پیش بیانگر افزایش 30 درصدی قوچ و میش و کل و بز در منطقه بود.

وی اظهار کرد: در سرشماری یاد شده تعداد چهار هزار و 403 راس قوچ و میش ارمنی و کل و بز مورد شمارش قرار گرفت.

عباس نژاد گفت: از تعداد چهار و 403 راس قوچ و میش و کل و بز سرشماری شده تعداد دو هزار و شش راس قوچ و میش با ترکیب جنسی 510 راس قوچ و یکهزار و 496 راس میش و دو هزار و 397 راس کل و بز با ترکیب جنسی 487 راس کل و 1910 راس بز مورد سرشماری قرار گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار کرد: در مشاهدات سالهای اخیر یگان حفاظت محیط زیست استان در منطقه مراکان خوی حضور و زندگی پلنگ ایرانی در این منطقه نیز قوت گرفته است و عملیات شناسایی و تصویر برداری از این گونه نیز در دستور کار حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی قرار دارد.

منطقه حفاظت شده مراکان خوی اولین منطقه حفاظت شده کشور به مساحت 103 هزار و 983 هکتار است که در شهرستان خوی واقع شده است.

وجود گونه های نادر گیاهی از جمله درختان جنگلی گلابی و رز وحشی منطقه را به یک منطقه غنی زیستی و حوضچه ژنتیکی کم نظیر در جهان تبدیل کرده است.

منطقه مراکان در 45 کیلومتری شمال شرقی خوی قرار دارد و جزء 93 زیستگاه حیات وحش کشور است.