رئیس اداره محیط زیست آستارا گفت: کارشناسان محیط زیست بندر مرزی آستارا، وجود پلنگ در جنگل‌های شمالی شهرستان را تأیید کردند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا شهروز قلی نژاد خاطرنشان کرد: طی چند ماه اخیر گزارشات مردمی از روستاهای بالادست شهرستان مبنی بر تلف شدن مشکوک دام‌ها به یگان حفاظت محیط زیست آستارا رسید که در پی آن مأموران یگان و کارشناسان محیط زیست جهت بررسی بیشتر به محل‌های مذکور اعزام شدند.

وی به بازدید دو مرحله‌ای اکیپ‌ها و کارشناسان از جنگل‌های هیرکانی در روستاهای خانبلاغی، مشند، چملر و شاغوله اشاره کرد و افزود: با بررسی ردپای موجود در مسیرهای تردد حیوان و نحوه دریده شدن دام‌ها، صحت حضور پلنگ و گرگ در منطقه تأیید شد.

قلی نژاد اضافه کرد: برای مشاهده دقیق این جانوران برنامه‌هایی از قبیل استقرار یگان، حضور مکرر کارشناسان و نصب دوربین‌های تله‌ای در شرایط اقلیمی مناسب در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه همکاری شوراها، دهیاران و اهالی در انجام مطالعات دقیق و تحقیقات در این خصوص مثمرثمر بوده است، خطاب به دامداران و جنگل نشینان گفت: در راستای حفاظت از دامها، از بردن دام‌ها به جنگل جلوگیری کرده و از تردد در مسیرهای بیراهه و مالرو به شدت بپرهیزید.

رئیس اداره محیط زیست آستارا از عموم اهالی منطقه درخواست کرد، جهت حفاظت از جان و مال خود از هرگونه شکار و تیراندازی به این حیوانات خودداری کنند و پس از مشاهده با شماره تلفن 44832213 – 013 یگان حفاظت محیط زیست و شماره همراه 09111852251 مسئول یگان تماس بگیرند و هرگونه تصمیم گیری در این خصوص را به مأموران اداره محیط زیست محول کنند.

وی یادآور شد: زیستگاه اصلی این حیوانات، جنگل های هیرکانی است و در شرایط خاص همچون تجاوز به قلمرو و یا در خطر قرار گرفتن توله‌ها ناگزیر درصدد حمله به انسان یا احشام برمی‌آیند.

به گزارش ایسنا، شهرستان مرزی بندر آستارا با بیش از 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، 189 کیلومتری رشت و همجواری استان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است. این شهرستان به دلیل دارا بودن طبیعت بکر و خدادادی از قبیل پناهگاه حیات وحش لوندویل، پارک جنگلی بی بی یانلو، تالاب استیل، تالاب آق و جنگل‌های هیرکانی به عنوان یکی از مهمترین زیستگاه‌های حیوانات و پرندگان وحشی محسوب می‌شود.

منبع:ایسنا