پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در حالی که طرفداران محیط زیست منتظر شنیدن اخبار خوبی از سفر رئیس جمهور به استان گلستان در مورد جاده آسیایی، جزیره آشوراده و جنگل ابر بودند روز چهارشنبه اعلام شد بخشی از جزیره آشوراده در انتهای پناهگاه حیات وحش میانکاله به مرکز گردشگری تبدیل خواهد شد و برای خروج جاده از پارک ملی گلستان نیز در حال حاضر منابع کافی وجو ندارد. به گزارش ایرنا، رییس جمهور چهارشنبه شب در پایان سفر هیات دولت به استان گلستان در جمع خبرنگاران محلی گفت: پس از برگزاری چندین جلسه کارشناسی و با توافق مسوولان، جزیره آشوراده استان گلستان در دریای خزر با مراعات مسائل زیست محیطی به یک مرکز گردشگری تبدیل خواهد شد.
دکتر حسن روحانی اظهار داشت: در تبدیل آشوراده به مرکز گردشگری بخشی از این جزیره به صورت طبیعی باقی می ماند و بخش دیگر آن با انجام زیرساخت های لازم به منطقه گردشگری تبدیل خواهد شد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه این موضوع در نشست امروز وی با روسای جمهوری قزاقستان و ترکمنستان در استان گلستان نیز مطرح شده است، تصریح کرد: موضوع تبدیل آشوراده به مرکز گردشگری از گذشته به دلیل مطرح شدن برخی مشکلات زیست محیطی با تاخیر مواجه شده است، اما امروز این تصمیم پس از انجام کار کارشناسی و بحث های مفصل اتخاذ شد.
رییس جمهوری به اهمیت دیگر مناطق گردشگری استان گلستان نیزاشاره کرد و اظهار داشت: استعداد و جاذبه های طبیعی گلستان باید شناسایی شود چون می تواند منبعی برای اقتصاد استان باشد.
دکتر روحانی ظرفیت های گردشگری گلستان از جمله ساحلی بودن، سرسبز و جنگلی بودن و از همه مهم تر برخورداری از مردمی مهربان و میهمان نواز را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: این ظرفیت ها می تواند منبعی برای تحول اقتصادی استان گلستان باشد.
دکتر روحانی ادامه داد: تصویب تبدیل آشوراده به مرکز گردشگری، ایجاد منطقه آزاد در اینچه برون، آغاز بهره برداری از خط آهن بین المللی و اقداماتی نظیر آن بخشی از تلاش های دولت برای تمهید مقدمات توسعه صنعت گردشگری استان است.
رییس جمهوری همچنین در پاسخ به این سوال که دولت چه اقدامی برای برطرف کردن کمبودهای استان گلستان در مهار سیلاب ها و آتش سوزی هایی که آسیب های گسترده ای به جنگل گلستان می زنند، در نظر دارد، اظهار داشت: به هر حال استانی که تازه تشکیل شده است، کمبودهایی دارد که رفع آنها نیازمند زمان است.
دولت برای رفع این کمبودها و کلا تامین امکانات امدادی منابعی را برای امسال و سال آینده در نظر گرفته است.
دکتر روحانی تصریح کرد: همچنین برای انتقال جاده بین المللی از جنگل گلستان که دغدغه دولت نیز هست، مطالعاتی صورت گرفته که تکمیل خواهد شد، اما در حال حاضر منابع کافی برای انجام این پروژه موجود نیست.
دکتر روحانی در خصوص دستاوردهای سفر کاروان تدبیر و امید به استان گلستان گفت: در این سفر تصمیمات مهمی در زمینه کشاورزی و زهکشی زمین های کشاورزی اتخاذ کردیم و تلاش می کنیم این مباحث را اجرایی کنیم.
رییس جمهوری گفت: بخشی از منابع امروز کشور برای حل مشکلات زیست محیطی هزینه می شود.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران