به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا، سرج ناکوزی، طی بازدیدی از سواحل شرقی دریاچه ارومیه با تاکید بر آثار منفی ادامه افت سطح آب دریاچه ارومیه بر مناطق مجاور و مردم محلی از اعلام آمادگی فائو برای همکاریهای فنی با ایران با هدف پاسخگویی به این بحران به روشی پایدار خبر داد.
وی گفت: تخریب گسترده سرزمین و فرسایش بادی در محدوده دهها هزار هکتار از اراضی مجاور دریاچه ارومیه که در نتیجه افزایش شوری به وجود آمده است، عملا وقوع طوفانهای نمک و شن و فرسایش بادی بیشتر در این مناطق را در پی داشته است.

نماینده فائو در ایران تصریح کرد: این فرسایش سرزمین تاثیرات منفی جدی بر کشاورزی و معیشت جوامع محلی و همچنین سلامت ساکنان منطقه وارد ساخته است.

ناکوزی افزود: وضعیت کنونی دریاچه ارومیه که امروز شاهد آن هستیم تاکیدی است بر نیاز به تغییر در شیوه پاسخگویی به شرایط روبه وخامت دریاچه و حفظ این میراث و نماد طبیعی ملی.

وی ادامه داد: اگرچه اقداماتی که تاکنون برای نجات دریاچه ارومیه انجام شده ستودنی است، با این حال رویکردی جامع، اصولی و مرحله به مرحله که به طور کامل به ابعاد مختلف این مسئله بپردازد و مدیریت پایدار زیست محیطی منابع طبیعی منطقه را محقق نماید، امری بسیار مهم است.

در این راستا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام آمادگی کرد تا تخصص‌های فنی خود را در طیف گسترده‌ای از موضوعات شامل مدیریت پایدار اراضی، جنگل و منابع آب، مقابله با خشکسالی و بیابان زایی را در قالب مشارکت با دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور مقابله با چالش‌های پیش روی دریاچه ارومیه به کار گیرد.

شایان ذکر است، نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) در جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با همکاری دفتر امور بیابان سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور و با حمایت مالی صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(GEF) پروژه موفق «احیای اراضی جنگلی و تخریب یافته با تاکید بر اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی و خاک» در مناطق خشک و نیمه خشک استان کرمان و خراسان جنوبی به اجرا گذاشته است.