دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان از مشاهده ۱۹ قلاده یوزپلنگ آسیایی در جمعیت های سه الی چهار قلاده ای در ذخیرگاه زیست کره توران طی سال جاری خبر داد.‘عباسعلی دامنگیر’ افزود: وجود این تعداد گونه با جمعیت مذکور گواه توان بالای این زیستگاه از لحاظ طعمه، امنیت و منبع غذایی برای حیات این گونه نادر است.به گزارش ایرنا وی یادآور شد: ذخیره گاه زیست کره توران با مساحتی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار زیستگاه منحصر به فردی در کشور است که دارای قابلیت های اکوسیستمی بالا برای بقای گونه های نادر و با ارزش در معرض خطر انقراض، از قبیل یوزپلنگ آسیایی، گورخر و زاغ بور به شمار می رود.
دامنگیر افزود: به منظور برنامه ریزی فعالیت های محیط زیست، در مناطق تحت مدیریت از جمله ذخیرگاه زیست کره توران و منطقه حفاظت شده پرور مطالعات تفصیلی مناطق مذکور به انجام رسیده که نیاز به مساعدت برای تصویب و اجرایی کردن آن در استان سمنان است.مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان یادآور شد: برای حمایت از گونه های در خطر انقراض دو سایت علمی تحقیقاتی تکثیر گورخر ایرانی و یوزپلنگ ایرانی در ذخیرگاه زیست کره توران احداث شده است.
استاندار سمنان به همراه تعدادی از مدیران دستگاه های اجرائی استان سمنان در سفری دو روزه از ذخیرگاه زیست کره توران بازدید کرد.
‘محمد وکیلی’ در این بازدید با تاکید بر اهمیت محیط زیست به عنوان یک مساله مهم و درجه اول گفت: محیط زیست از اهمیت بسیار بالای برخودار است و به هیچ وجه در خصوص حفاظت و حراست از محیط زیست نباید کوتاه آمد.استاندار سمنان از وضعیت تکثیر در اسارت گورخر ایرانی و وضعیت تولید مثل سال جاری گورخر ایرانی و نیز سلامت بالینی یوزپلنگ ماده بالغ در اسارت دیدن کرد و خواستار حفاظت بهینه از گونه ها و برنامه ریزی برای مدیریت بهتر این زیستگاه شد.
وکیلی ضمن توجه به مشکلات محیط بانان و تقدیر از تلاش های آنان در حفظ و حراست از انفال الهی گفت: به منظور پایش و حفاظت موثر منطقه نیاز به تکمیل ظرفیت نیروهای اجرایی، تبدیل وضعیت حکم محیط بانان، تامین وضعیت معیشتی و رفاهی محیط بانان با ساخت مسکن توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و افزایش بودجه محیط زیست شد.
استان سمنان در عرصه محیط زیست با در اختیار داشتن ۲۰ درصد از مناطق حفاظت شده کشور از ظرفیت بالای جانوری و گیاهی برخوردار است.