عامل شکار غیرمجاز یک گراز وحشی در فیروزکوه دستگیر شد

۲ آذر ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فیروزکوه حین گشت شبانه در عرصه های طبیعی این شهرستان به تردد یک خودروی رونیز مشکوک شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه در این باره گفت: محیط بانان ضمن متوقف نمودن خودروی مذکور به تفتیش داخل آن پرداختند.
رضا کرمی افزود: در جریان بازرسی از این خودرو لاشه یک گراز وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی، تعدادی فشنگ گلوله زنی، دوربین و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.
در این رابطه یک نفر متهم که از اقلیت های مذهبی بود بازداشت شده و پس از پرداخت مبلغ ۲ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک گراز وحشی جهت رسیدگی به جرم شکار غیر مجاز به مراجع قضایی معرفی گردید.

تصویر: لاشه گراز، اسلحه، مهمات و ادوات شکار کشف شده از خودروی شکارچی متخلف در شهرستان فیروزکوه

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، گراز نقش بسیار مهم و مفیدی در طبیعت ایفا می کند. گراز با زیر و رو کردن خاک برای تغذیه از ریشه گیاهان، به عنوان عامل شخم زدن خاک در طبیعت به شمار می رود و با این عمل ضمن ایجاد تخلخل و افزایش جریان هوا، موجب افزایش کیفیت خاک شده و بذر گیاهان را که بر روی زمین ریخته شده در زیر خاک فرو میبرد.
همچنین گراز با میزان زاد و ولد بالا طعمه بسیار مناسبی برای گوشتخواران به خصوص پلنگ به شمار می رود. حذف گراز از طبیعت یک منطقه می تواند باعث بروز مشکلات عدیده در اکوسیستم مربوطه گردد.
بر اساس مصوبه هیات وزیران نرخ ضرر و زیان قابل پرداخت در مقابل شکار غیرمجاز هر عدد گراز معادل دو میلیون ریال تعیین شده است که هیچ گونه سنخیتی با ارزش اکولوژیک و حتی ارزش ریالی این گونه جانوری ندارد.