Ion composiotion of Syphysodon spp. Skin mucus
ترکیب یونی موکوس سطح بدن دیسکوس
با شما هستم در قسمت اخر این ترجمان.انشالله مثمر ثمر باشه برای شما علاقه مندان.
هر موقع قرار به بحث در مورد الکترولیتها باشه،باید در مورد محیطی که آن الکترولیتها هم در آن قرار دارند صحبت بشه.موکوس به عنوان سدی بین بدن و محیط خارج بدن دیسکوس و هر موجودی عمل میکنه.نوعی تغییر فاز است در واقع.علاوه بر نقشهای مذکور که تا الان بحث شد،به عنوان محیطی جهت تبادل یونها بین بدن و محیط نیز مطرح است.
محیط زندگی دیسکوسها به طور طبیعی مناطق آمازون است و همان طور که میدانید اب اسیدی و غنی از اسید هیومیک و فلاویک دارد که خود از تجزیه بقایای گیاهای بدست میآید.از طرفی به علت بارانهای فراوان تقریبا ابیست که خالی از املاح لازم برای رشد و عملکرد طبیعی سلولهاست.محیط اسیدی و در واقع یون هایدرونیوم ،خود به این کمبود عناصر دامن میزنه و با فرایندهایی مثل رقابت با جذب یونهای سدیم و تسهیل خروج کلسیم از فضاهای بین سلولی هموستاز املاح رو سخت تر میکنه.
از املاح اصلی که میشه نام برد میتوان به سدیم،کلسیم،پتاسیم و کلر اشاره کرد.یک سری املاح دیگه مثل بر و ..هم هستند که در این نوشتار به اون اشاره ای نمیشه.نقض برخی فلزات مثل مس و کادمیم هم شاید بعدها به عنوان موضوعی جدا بررسی خواهد شد.بحث در مورد یونهای اصلی فیزیولوزیک است.
سدیم:
همانطور که میدانید سدیم کاتیون اسلی بیرون سلولی است و نقضهای زیادی من جمله پتانسیل عمل سلولها به خصوص سلولهای عصبی و عضلانی،حفظ فشار خون و ..برای ان مطرح شده.جذب سدیم در دیسکوس به علت رقابت با یون هیدروژن یا همان هایدرونیوم در سطوح اپیتلیلی آبششی و گوارشی،با مشکل روبروست.از طرفی غلظت کم محیطی سدیم نیز بر این مشکل میافزاید.غلظت سدیم در موکوس بالغین غیر مولد به 0.1 mg/ml میرسد و در مولدین از0.4 در روز اول تخم ریزی و 0.3 تا روز اول شنای ازاد میرسد.سپس افزایش تا 0.5 پیدا میکند در هفته اول بعد از شنای اازد و سپس ارام به مقدار 0.35 کاهش میابد.
پتاسیم.
این یون کاتیون اصلی درون سلولی است و برای عملکرد برخی انزیمها و پتانسیل عمل سلولهای عصبی عضلانی یک یون کلیدیست.با سدیم و تحت تاثیر چندین پروتیین پمپی مثل Na/K-ATPaseو کانالهای وابسته به ولتاژ و ..ایفای نقش میکنند.بدن ماهی پتاسیم را همانند بدن انسان در سطح دقیقی نگه میدارد زیرا اثرات زیادی آن بر بدن خطر ناک است.از طرفی کمبود ان نیز در موراد مذکور اختلال ایجاد میکند و مانع از ادامه حیات است.غلظت یون پتاسیم در موکوس بالغین غیر مولد 0.6mg/ml است و در مولدین در رزوهای اول تخم ریزی به 0.4 و سپس 0.3 کاهش میابد و در طی هفته اول و دوم به 0.25 میلیگرم در میلی لیتر میرسد.

کلسیم.
یون کلسیم عامل انقباضات عضلانی عضلات اسکلتی،صاف و مختطط بدن است و از طرفی باعٍث ازاد سازی انتقال دهنده های عصبی است.در واقع ارتباط تنگاتنگی با عملکرد سدیم دارد در سطح سلولهای عصبی و عضلانی.از طرفی غلظت یون کلسیم در ابهای امازون واقعا کم است و در اب های اسیدی این یون به شدت محلول است و ذخاییر ان سریعا از سنگ ها و محیط رودخانه حل شده و به دریا برده میشود.از طرفی محیط اسیدی از طریق نشت بین سلولی باعث نشت کلسیوم به خارج از بدن ماهی نیز میشود.از طرفی غلظت این یون در خون و مایعات بدن بسیار کم است زیرا منابع اصلی ذخیره، عضلات بدن است.
غلظت یون کلسیم در موکوس بالغین غیر مولد0.05 mg/mlاست و در روز اول تخم ریزی به 0.1 افزایش میابد و در هفته اول شنای ازادبه 0.15 افزایش میابد و سپس بین 0.1 تا 0.12 میلی گرم در میلی لیتر موکوس حفظ میشود.
لاروها به علت افزایش نسبت سطح بدن به حجم بدن و مخاط بدن کمتر و همچنین عدم تکامل کافی سیستمهای حفظ و نگه داری بدن(هموستاتیک) بیشتر نیازمند کلسیم هستند واین نیاز از راه موکوس بر آورد میشود.
کلر:
نقش کلر در حفظ اسید و باز بدن و تنظیم خاصیت تحریک پذیری سلولها و حفظ تعادل الکریکی سلولهاست به طور کلی.در موکوس دیسکوسهای غیر مولد بالغ غلظتی معادل 0.4mg/ml دارد.در روز قبل از تخم ریزی غلظتش در موکوس مولدین به0.6 میلیگرم در میلی لیتر میرسد و سپس در روزهای آتی تا هفته 3 شنای آزاد به 0.3 کاهش میابد.و سپس به مقدار پایه یا همان 0.4 افزایش میابد در هفته 4 ام.
مشکلی که در امر تکثیر پیش میاید کمبود عناصر و املاحی است که ممکن است در طی استفاده دراز مدت از اب تصفیه شده با سیستم اسمز معکوس ،ایجاد گردد.دانستن و کنترل این پارامتر ها در حین تکثیر میتواند مانع از آثار مخرب بر روی مولدین و نوزادان داشته باشد.
در اینجا این ترجمان به اتمام میرسد.امیدوارم ترجمه پیشارو مورد استفاده علاقه مندان قرار بگیرد و راهگشایی هر چند کوچک جهت نگه داری و تکثیر این ماهی زیبا باشد.بابت حوصله و دقت نظرتون کمال تشکر را دارم.انشالله سعی میکنم این چند مقاله ترجمه شده را در قالب یک پی دی اف با ذکر منابع قرار بدم.
گردآوری و ترجمه:ارمان سورانی
اقتباس با ذکر نام نویسنده بلامانع است.