۲۱ آبان ۱۳۹۳
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: چند روز قبل یکی از اهالی شهرستان رزن با اداره محیط زیست این شهرستان تماس گرفته و اعلام می کند یک پلنگ وارد انبار خانه اش شده است.
رئیس اداره محیط زیست رزن در این باره گفت: به دنبال این تماس بلافاصله نیروهای یگان محیط زیست عازم مکان مربوطه شده و پس از بررسی محل اخنفای حیوان متوجه یک سیاهگوش می شوند.
نوری اظهر بیان داشت: محیط بانان سیاهگوش را بدون هیچ آسیبی زنده گیری کرده و پس از انتقال به زیستگاه اصلی در طبیعت رهاسازی می کنند.

پس از ۱۳۹۱ که لاشه یک سیاهگوش در یکی از مناطق شهرستان رزن مشاهده شده بود تاکنون گزارش دیگری از وجود این گربه سان در استان همدان وجود نداشته است.
پس از انقراض شیر ایرانی و ببر مازندران تعداد گربه سانان ایران از ۱۰ گونه به ۸ گونه (پلنگ، یوزپلنگ، کارکال، سیاهگوش، گربه شنی، گربه پالاس، گربه جنگلی و گربه وحشی) کاهش یافت.
سیاهگوش یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران و بسیار نادر و کمیاب می باشد. موارد مشاهده سایر گربه سانان وحشی ایران ازجمله پلنگ و حتی یوزپلنگ به مراتب بیشتر از سیاهگوش است.

سیاهگوش جثه نسبتا درشتی دارد و از گربه وحشی بزرگتر است، بطوریکه گاهی توسط افراد محلی با پلنگ اشتباه گرفته می شود. از مشخصات بارز این گونه علاوه بر خال های روی پوست، موهای سیاه بلند در انتهای گوش ها می باشد.
جمعیت این گونه بر اثر کاهش طعمه و تخریب زیستگاه ها در بسیاری از عرصه های طبیعی کشور از بین رفته و یا با کاهش چشمگیری روبرو شده است.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران